Do Hustopečí se sjeli habáni. Vzpomenou 480 let od příchodu vůdce křesťanské skupiny do města

Hustopeče až do neděle hostí celosvětové setkání habánů. Tyto skupiny křesťanů žily na jihu Moravy v první polovině 16. století. Letos uplyne 480 let od příchodu jejich vůdce Jakuba Huttera do Hustopečí, kde několik let působil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel v Hustopečích | Foto: Hana Ondryášová | Zdroj: Český rozhlas

„Strávil jsem 10 let v archivech,“ říká čtyřicetiletý Earl z Londýna. Teprve nedávno zjistil, že je potomkem habánů, kteří byli v 16. století odvlečeni z Hustopečí do Turecka.

„Byl jsem vytrvalý ve svém pátrání a zjistil jsem, že moji předkové byli členové elitní jednotky turecké armády, byli janičáři. Rozhodl jsem se udělat si DNA testy,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o setkání habánů v Hustopečích natočila redaktorka Štěpánka Kadlečková

Testy DNA nakonec potvrdily jeho původ a proto se letos vydal do Hustopečí, chce poznat své kořeny.

Na jihu Moravy je odkaz habánů stále silný, vysvětluje organizátor setkání a pastor Apoštolské církve Karel Fridrich. „Byli dobrými řemeslníky a poctivými pracovníky, takže to umožnilo i rozvoj těch řemesel,“ říká Fridrich, podle nějž měli habáni úspěchy třeba v oblasti keramiky, obrábění dřeva, stavařství, ale třeba i v medicíně.

„Víme, že měli profesionální lékaře. Jeden z nich léčil Rudolfa II.. Rudolf II. si sám si nechal zavolat habánské lékaře, kteří ho vyléčili,“ dodává Fridrich.

Na programu slavnosti je několik besed, ochutnávka habánských jídel i nedělní bohuslužba.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme