Do Jablonce nad Nisou láká ženy křehká krása, muže pak vybroušená chuť

Zlaté české ručičky. Mluvívalo se o nich dříve mnohem více než teď. Liberecký kraj se v letošním roce rozhodl s tím něco udělat. Uspořádal velkou kampaň s názvem ‚Křehká krása, vybroušená chuť‘, která upozorňuje na to, že na severu Čech jsou stále zruční skláři, šikovní výrobci bižuterie, a také sládci, kteří umějí vařit chutné pivo. Celoroční kampaň vrcholí o tomto víkendu v Jablonci nad Nisou hned několika akcemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava Prade – jablonecká módní bižuterie | Foto: Tomáš Adamec

Šňůra korálků a perel symbolicky zahájila výstavu ‚Křehká krása, vybroušená chuť‘.

Právě tento slogan a i stejnojmenná výstava v Jablonci mají upoutat pozornost jak místních lidí, tak návštěvníků a připomenout jim doby, kdy severní Čechy byly mezinárodně proslulé díky sklářskému průmyslu a bižuterii.

Výstava má tedy podle náměstkyně hejtmana a kandidátky do senátu za stranu SOS Lýdie Vajnerové sdělit to, že tradiční řemesla jako sklo či bižuterie v regionu stále žijí a že zde vznikají nové a krásné předměty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co nabízí kampaň s názvem 'Křehká krása, vybroušená chuť', zjišťovala redaktorka ČRo Šárka Škapiková

„Aby tady bylo něco pro pány, tak jsme k tomu přidali tu ‚vybroušenou chuť‘, což je přehlídka pivovarů z Libereckého kraje,“ vysvětluje Lýdie Vajnerová.

Na své si během nabitého víkendu v jabloneckém Eurocentru a v Muzeu skla a bižuterie přijdou všichni. O zábavu malých i velkých se postará doprovodný program.

„Budou módní přehlídky Jany Berg, budou tady módní přehlídky svazu bižuterií, budou tady hrát různé skupiny jako například Yellow Sisters, Apple Spice a podobně. Prostě bude to krásný víkend, který by měl částečně navazovat na bývalé výstavy bižuterie, které tady bývávaly,“ dodává Lýdie Vajnerová.

Právě návrhářka Jana Berg před zahájením své přehlídky upozornila na to, že mezi námi jsou velmi šikovní umělci a výrobci a že tradiční severočeský průmysl skla a bižuterie je pokladem.

Sklářství a bižuterie táhne mladé

Navíc o práci ve sklářství a bižuterii mají zájem i mladí lidé, což je podle členů Svazu výrobců skla a bižuterie ten nejlepší předpoklad pro to, aby se nikdy na zlaté české ručičky nezapomnělo.

„To zásadní, co se nám povedlo, vytvoří 14 úžasných výpravných modelů, které představují jednotlivé kraje České republiky. Proto 14 klenotů v srdci Evropy. A to úžasné, co se mi povedlo, právě bylo doslova a do písmene zblbnout asi 150 puberťáků, že byli schopni a ochotni pracovat rukama, myslet a i realizovat to, co vymysleli,“ potvrzuje tvrzení svazu i návrhářka Jana Berg.

A protože módní přehlídky a bižuterie vůbec je hlavně pro ženy, muži mají na výstavě vybroušenou chuť piva. A děti se mohou zabavit třeba pohledem na zajímavý výrobní proces u strojů. A to až do nedělního podvečera.

Šárka Škapiková, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme