Do Jihlavy přijede 30 iráckých křesťanů. Z vlasti je vyhnal Islámský stát

Do Jihlavy přijde sedm uprchlických rodin z Iráku. Jsou to křesťané, kteří se chtějí naučit česky a najít si u nás práci. Všichni utekli z území okupovaného takzvaným Islámským státem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanový tábor na zahradě kostela sv. Eliáše v Erbílu

Stanový tábor na zahradě kostela sv. Eliáše v Erbílu | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Zatím jsou všichni ještě v libanonském uprchlickém táboře. Na konci ledna se skupina letecky přesune do Česka. Nejdřív všichni absolvují přijímací řízení v Zastávce u Brna. Po několika dnech pak přijedou do Jihlavy.

Město jim nejspíš nabídne některé ze svých volných bytů. Náklady na ubytování a výuku češtiny bude platit nadační fond Generace 21, která se o přesun iráckých křesťanů stará.

Jihlavský primátor Rudolf Chloupek z ČSSD předpokládá, že by uprchlíci mohli bydlet v několika městských bytech.

„Nejsou to byty nějaké top kvality, ale vzhledem k tomu, že jsou to lidé v takové situaci, tak by jim to pro začátek, než se tady etablují, mohlo stačit. To jsou lidé, kteří mají zájem bydlet v Jihlavě trvale.“

Na Slovensko dorazí 150 iráckých křesťanů. Místní je ale spíše nechtějí

Číst článek

Lidé z okolí Mosulu, okupovaného Islámským státem, se budou nejdříve učit česky a seznamovat se s místními tradicemi a reáliemi. Se začleněním jim mají pomáhat křesťané z Jihlavy a okolí. Přijít má sedm rodin, dohromady 14 dětí a 16 dospělých, ti se pak budou snažit sehnat práci.

Nadační fond plánuje z uprchlických táborů na Blízkém východě pomoct celkem 153 křesťanům, především rodinám. Jejich přesídlení v prosinci schválila vláda.

Na rozhodnutí českých úřadů čekali křesťané ze severního Iráku osm měsíců. Jihlavská skupina je první, ostatní by měla přijmout další krajská města v České republice.

Daniel Zach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme