Do Karviné se vrací tradice hornických slavností, těžkým časům navzdory

Hornické slavnosti patřily na Ostravsku vždy k nejoblíbenějším akcím. Jenže těžba uhlí zažívá hodně špatné časy a loni se tradice oslav po mnoha letech přerušila. Letos už to ale neplatí a hornické slavnosti se vrací právě dnes. Nejen do Karviné, ale také k dolu Paskov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horníci v dolech OKD | Foto: OKD, a. s.

„Vrátí se tradice. Je to tam, kde by to mělo být, je to v původním stavu a to je v pořádku.“ Janis Pantadis, vrchní elektromistr na dole Darkov, slavit rozhodně půjde. I když na dolech OKD vládne nejistota.

„V podstatě se tam setkávají lidé, kteří se několik let neviděli. Těmi přesuny, posuny v OKD se najednou potkají na těch slavnostech a to je dobře, něco víc,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obnově hornických slavností informoval reportér Martin Knitl

Den horníků bude i ve Staříči, v malé obci hned vedle dolu Paskov, kde za několik let zřejmě skončí těžba. I proto tam havíři mluví přece jenom trochu jinak.

„Ne, nejdu. Nemám čas. Já mám slavnosti doma,“ zní jedna z odpovědí.

Ale dnešní oslava bez lidí určitě nebude. Ani u dolu Paskov. Nesmíme totiž zapomenout na hornické manželky, mají často hodně velké slovo.

„Ano, zajdu. Taťka je také horník celý život. Byli jsme zvyklí tam chodit, je dobře, že se to vrací,“ říkají třeba.

Horictví na Ostravsku je výjimečné. Zřejmě nikde jinde na světě nenajdete tolik tradic, jako jsou skoky přes kůži, hornická hudba a hornický humor, jako právě tady.

Horník je horníkem, i když třeba dvacet let nefáral. Na to se nedá zapomenout.“ Ladislav Kajzar, předseda Kroužku krojovaných horníků, je živoucím důkazem jeho vlastních slov o tom, že havíři zůstanou, i kdyby se přestalo těžit úplně. A k havířům patří i jejich slavnosti.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme