Do Nového Strašecí na keltskou hlavu

Do Nového Strašecí na Rakovnicku se po téměř sedmdesáti letech na jeden jediný den vrací unikátní památka. Keltská hlava, jejíž obrázek nechybí snad v žádné učebnici dějepisu, bude na místě svého objevení znovu připomenuta veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opuková hlava Kelta - replika | Foto: Jana Káninská

Opukovou keltskou hlavu vytvořili Keltové před více než dvěma tisíci lety. Podle historiků jiná podobně esteticky zpracovaná plastika neexistuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Michala Trnky o zpřístupnění artefaktu z dob Keltů u nás v Novém Strašecí

Dnes unikátní památku objevil v roce 1943 horník Josef Šlajchrt ze Mšeckých Žehrovic. Hlavu našel, když pronásledoval zloděje, který z obecní pískovny sousedící s jeho domem kradl písek.

Objevitel už bohužel nežije. Podle syna Františka byl ale otec na svůj nález náležitě pyšný: „(Otec) mi řekl. Jsem hrdý na tři věci: hrál jsem prezidentovi Masarykovi na pohřbu, podílel jsem se na záchraně horníků a třetí – objevil jsem keltskou hlavu.“

Keltská hlava je trvale uložena v trezoru Národního muzea. Od svého objevení byla v Česku k vidění pouze dvakrát. Šanci spatřit tuto unikátní památku mají zájemci právě dnes. Za přísných bezpečnostních opatření bude možné si ji prohlédnout v muzeu v Novém Strašecí od dvanácti do dvaadvaceti hodin.

Michal Trnka, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme