Do pěti domů v pražské Libni přibudou podpěry. Obyvatelé s tím nesouhlasí
Majitelé 130 bytů v pražské Libni se bouří proti rozhodnutí stavebního úřadu. Kvůli špatné statice novostaveb si mají dát do domácností kovové podpěry, takzvané stojky. Obyvatelé už opravu řeší s developerem, firmou Metrostav Development.
„Podle nařízení bychom měli přesně podle projektu umístit tyče na několika místech v každém bytě. Stojky by měly být v každém patře nad sebou, aby to bylo účinné," říká majitelka asi 100metrového bytu, která kvůli vyjednávání s developerem nechce zveřejnit své jméno a požádala i o změnu hlasu.
Proti rozhodnutí stavebního úřadu Prahy 8 se bude stejně jako ostatní obyvatelé bytů bránit. Odvolání ale nemá odkladný účinek.
„V podstatě to pro nás znamená to, že bychom měli udělat do podlahy díru, tím ji znehodnotit, vyjmout izolaci a na beton upevnit dřevěné hranoly, na které by pak dávali ty tyče,“ říká majitelka bytu a dodává:
„Je tady i názor, že je možná lepší dům opustit a vystěhovat se, než ho ještě více znehodnotit, protože podle tvrzení jiných statiků naopak toto řešení statiku ještě zhorší."
Do pěti domů v pražské Libni přibudou podpěry. Obyvatelé s tím nesouhlasí. Podrobnosti zjišťovala reportérka Veronika Hlaváčová
Na umístění takzvaných stojek mají majitelé bytů 15 dnů od doručení nařízení. Stavební úřad je lidem rozeslal v minulých týdnech.
Majitelé bytů by si podpěry měli i zaplatit sami. Vedoucí odboru územního rozvoje a výstavby Prahy 8 Pavel Kryštof tvrdí, že úřad neměl jinou možnost.
„V budovách je technické riziko, které může ohrozit zdraví a život lidí. V takovém případě musí stavební úřad aplikovat zákon, který je na straně uživatelů. A má dvě možnosti - buď nemovitosti nechá vyklidit, nebo nařídí vlastníkům, aby učinili takové opatření, které toto riziko bezprostředně odstraní. To byl tento případ," vysvětluje Kryštof.
Podpěry mají mít majitelé v bytech do doby, než riziko zmizí, tedy do rekonstrukce novostaveb. Vybudovala je firma Metrostav Development. Její ředitel Jiří Procházka zaslal Českému rozhlasu písemné vyjádření:
„Bytové domy byly postaveny podle realizační dokumentace, kterou vypracovala společnost SURPMO. Tato dokumentace měla v části statiky skryté vady. Po technické stránce jde o to, že společnost navrhla stropy nedostatečně vyztužené a kvůli jejich většímu průhybu se pak neúměrně zatěžují nenosné příčky, které praskají. Je tedy třeba stropy podepřít. Opravou se situace napraví a nijak nesníží komfort užívání bytů."
V pěti novostavbách nedaleko metra Ládví bydlí lidé od roku 2003. To, že mají domy narušenou statiku, vědí oficiálně dva roky.