Česko 1:2 USA

Do poslední chvíle jsme nevěděli koho, jak, kdy, proč, popsal omilostněný vězeň

Stovky vězňů v Moravskoslezském kraji půjdou na svobodu. Soudci přerušili dovolené a přímo v káznicích rozhodují, na které odsouzené se vztahuje prezidentova milost. Příbuzní vězňů na své blízké čekají před branami někdy i dlouhé hodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Amnestie vězňů v Moravskoslezském kraji | Foto: Stanislav Janalík

Ostrava, Opava i Karviná. Města v Moravskoslezském kraji, kde lidé stáli před věznicemi, aby přivítali na svobodě své příbuzné.

„Zbývá jí nějakých šest měsíců. Já myslím, že bude mít velkou radost, bylo to nečekané,“ říká 37letý Karel, který před opavskou věznicí vyhlížel svou sestru.

Sám má zkušenost s vězením. Zažil amnestii v roce 1998 a vzpomínal, že nejhorší pro něj tehdy byla nejistota. „Z toho jednoho kriminálu nás šlo sedmnáct, dali nás na jednu kopu, převlékli nás, zavřeli nás a pak nás pouštěli až večer,“ vzpomíná.

Jeho zkušenost potvrdil i jeden z prvních vězňů, kteří opustili opavskou věznici: „Do poslední chvíle jsme nevěděli koho, jak, kdy, proč.“

První cesta na úřad práce

Další propuštěný, sedmadvacetiletý David, popisuje své nejbližší plány. „Uvidíme, najít práci, pracák, sociálka a uvidí se, co dál,“ říká.

Jen z Moravskoslezských věznic by podle odhadů měla odejít necelá tisícovka vězňů. Nejvíce lidí by mělo opustit zařízení v Ostravě-Heřmanicích. Amnestie by se tam mohla týkat asi poloviny odsouzených.

„Zatím nelze odhadnout, kolik vězňů přijde, ale určitě je zvládneme zaevidovat v řádném termínu. Kdyžtak posílíme pracovnice prvního kontaktu,“ říká mluvčí ostravského úřadu práce Vladana Piskořová.

Právě na úřady zamíří zřejmě většina propuštěných. Situaci monitorují i krajští policisté. Slibují, že v případě potřeby budou krotit vášně před věznicemi a do vytipovaných oblastí pošlou více lidí.

Martin Knitl, Silvie Mikulincová, Jana Jeckelová, Stanislav Janalík, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme