Do Prahy se aspoň na chvíli vrátil trolejbus

Před osmatřiceti lety v Praze definitivně přestaly jezdit trolejbusy. Konkrétně 15. října 1972 vyjela naposledy linka číslo 51. Alespoň nostalgicky zavzpomínat si dnes mohli lidé u nově otevřené trolejbusové zastávky v místě někdejší smyčky Orionka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historický trolejbus Škoda 8Tr vyjel z Orionky

Historický trolejbus Škoda 8Tr vyjel z Orionky | Zdroj: ČTK

Nablýskaný trolejbus Škoda 8Tr červeno-béžové barvy, provizorně natažené troleje, průvodčí v uniformě, štípání lístků a davy zájemců a pamětníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historickým trolejbusem se svezl i reportér Radiožurnálu Nikola Bojčev

Vrátili jsme se do doby před 40 lety, kterou přibližuje i někdejší průvodčí pražských trolejbusů Věra Ouzká:

„Snažila jsem se, aby byli lidé v pohodě, i když se tlačili. Když někdo náhodou utíkal za trolejbusem, tak jsem zazvonila na pana řidiče dvakrát a on počkal, než paní nebo pán doběhli.“

Pro paní Ouzkou to bylo vůbec první zaměstnání, pro které se ale musela mnohé naučit. „Museli jste udělat testy, museli jste znát všechny stanice, které následovaly, na několika trasách,“ vzpomíná.

Průvodčí v trolejbusu seděl až u zadních dveří, odkud je otevíral a zavíral, a kromě prodeje a štípání lístků taky ohlašoval stanice. Ředitel Muzea MHD v Praze Milan Pokorný popsal provoz trochu detailněji:

K trolejbusu patřili také průvodčí | Foto: ČTK

„Vůz přijel samozřejmě načas na zastávku, cestující si nastoupil - nástup byl zadními dveřmi a výstup prostředními. Právě za zadními dveřmi byla pokladna a přední byly pouze manipulační dveře pro řidiče.“

Mnozí Pražané dodnes litují, že trolejbusová doprava v metropoli skončila. Mimo jiné je nakonec vytlačily levnější autobusy.

„Rozšíření Prahy, příměstské dopravy a autobusů, politické rozhodnutí, výstavba metra. To je celá množina prvků,“ připomněl ředitel Muzea MHD Milan Pokorný, který na jízdu trolejbusem v Praze vzpomíná rád. Kdysi cestoval třeba na praxi do Motorletu Jinonice.

Martin Hromádka, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme