Do středočeských nemocnic šly miliardy, o zakázky se ale zajímá policie

Díky miliardám korun se středočeské nemocnice výrazně proměnily. Dnes se například otevírá nový dětský pavilon v Kolíně za 230 milionů korun. O stamilionové investice do zdravotnických zařízení ve Středočeském kraji se ale dodnes zajímá protikorupční policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neurologická jednotka intenzivní péče | Foto: Michal Trnka

Lůžkový pavilon F kolínské nemocnice svítí novotou. Pacienti si nemohou vynachválit moderní prostředí a na kritické hlasy tady většinou nenarazíte.

„Myslím si, že Rath je akorát taková oběť, po něm je vidět spousta práce, že udělal hodně pro nemocnice,“ tvrdí jedna z oslovených žen. „Každopádně se za jeho hejtmanství nemocnice povznesla,“ přidává se starší muž.

Za poslední roky se jen v kolínské nemocnici prostavěla téměř miliarda korun. Už loni Radiožurnál upozornil na některé investice, třeba do lůžkového pavilonu. Po odečtení nákladů na vybavení a energetické sítě stálo jedno lůžko dvakrát tolik, co jedna postel ve zbrusu novém luxusním hotelu na pražském Smíchově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Středočeši si pochvalují opravené nemocnice, o zakázky se ale zajímá protikorupční policie, informuje redaktor Petr Sehnoutka

Ředitel nemocnice Petr Chudomel ale i dnes cenu obhajuje: „Probíhaly tam přípravné práce, které se pak promítly do ceny tohoto pavilonu, ač se ho vlastně netýkají.“ Podle něj bylo potřeba přemístit hodně zeminy a soutěž proběhla podle regulí formou veřejné zakázky.

Přesto se o některé zakázky zajímá policie. A to nejen v Kolíně, ale i v Kutné Hoře, Kladně nebo Mladé Boleslavi. Tam vyhrála zakázku za 450 milionů korun firma, která nemá dělníky a na stavbu si tak najala jinou společnost.

Radní pro zdravotnictví z ČSSD Zdeněk Seidl dnes uznává, že všude v tak velkém investovat nemuselo. „Při současném trendu pojišťovny, kdy naopak má být snižován počet lůžek, jednodenní chirurgie a zkracuje se pobyt v nemocnici, tak si myslím, že v některých případech to bylo pojato až hodně velkoryse,“ připouští Seidl.

Nejen o zakázkách ve středočeských krajských nemocnicích budou diskutovat kandidáti na hejtmana v předvolebním Speciálu Martina Veselovského, který začne dnes po 17. hodině. Debatu živě vysílá Radiožurnál, videopřenos můžete sledovat na webu Zprávy.rozhlas.cz.

Zadluženost kraje je neúnosná a dotace podporují korupci, říkají dvě třetiny Středočechů

Číst článek

Metodika práce s výsledky předvolebních výzkumů v krajích

Číst článek

Michal Trnka, Petr Sehnoutka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme