Do ulic Ostravy vyjede speciální vůz, měří kvalitu ovzduší a množství prachu

Navenek obyčejná bílá dodávka s nápisy "Měříme kvalitu ovzduší". Uvnitř ale najdeme plně vybavenou laboratoř. V Ostravě se vozidlo pohybovalo už minulý rok, letos se ale zaměří více na studium prachu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouřící komín (ilustrační foto) | Foto: F. Tichý

Auto na první pohled působí netypicky a to hlavně díky svým speciálním zařízením na střeše.

„Dominantní je stožár, meteostožár a potom to jsou sondy na odběr speciálních látek, jako jsou těžké kovy, dioxiny, polycyklické aromatické uhlovodíky. Jsou tu sondy prachoměru a zbylé části k měření meteorologických podmínek,“ popisuje vybavení Lucie Helebrandová ze zdravotního ústavu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z Ostravy Ivy Havlíčkové

Podle výsledků měření je vzduch špatný po celé Ostravě a imisní limit na drtivé většině kontrolovaných míst překročil i nebezpečný benzoapyren.

Už tento týden se speciální vůz vypraví na další misi.

„Vůz bude využit pro novou věc a tou je studium vlivu dopravy v centru města. Budeme sledovat, do jaké vzdálenosti mají vliv komunikace, a jak,“ potvrzuje Jiří Bílek, který na měření pro město spolupracuje.

Možné úniky plynu z městských potrubí kontrolují 'čichací vozy'

Číst článek

Výsledky měření pak budou odborníci detailně analyzovat. Ty se pak stanou dalším dílem do rébusu, kdo se jakou mírou na znečištění ovzduší podílí.

Stav ovzduší v Česku | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Anna Maňourová, Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme