Do vesnické školy v Dobřanech chodí více žáků, než má obec obyvatel

Do základní školy Trivium Plus v Dobřanech chodí 151 dětí. Vesnička v Orlických horách má přitom jen 133 obyvatel. Škola byla v obci už od 17. století, před 20 lety ji ale chtěly úřady kvůli nedostatku žáků zavřít. Nakonec ji převzalo nestátní sdružení a dnes tam dojíždějí děti ze širokého okolí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škola, třída | Foto: Fotobanka Pixabay

Čtrnácti prvňáčkům rozdal první vysvědčení jejich učitel Luboš Kubáček. V Dobřanech učí už šestým rokem.

„Zaměřujeme se hodně na jejich vzájemné vztahy, a proto je tady dobře. Navíc je tady úžasně jako na venkovské škole, která je v přírodě,“ přibližuje.

Bezmála 90 procent žáků dojíždí do dobřanské školy z 20 okolních obcí. Ze 14 kilometrů vzdáleného Deštného cestují také dva synové Markéty Nebeské.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do vesnické školy v Dobřanech chodí víc žáků, než má obec obyvatel

„Je to menší škola, tím pádem se tady dokáže vytvořit takové mikroklima a lidé se tu znají. Děti tady mají ke kantorům blíž a myslím, že kantoři s nimi i víc hovoří a pracují,“ upozorňuje.

Školné se v Dobřanech neplatí, škola vystačí se státním příspěvkem na žáka a hojně využívá různé dotace.

„Toto je naše dílna, kterou se nám podařilo vybavit z projektu Akademie v labyrintu přírody. Vidíte, že to je komplet nově udělané od podlahy přes vybavení, nové ponky, svěráky, keramická pec, keramický kruh,“ ukazuje ředitel školy Jan Grulich.

Také on vidí jako klíč k úspěchu to, že děti chodí do školy rády. Lépe se pak prý i učí. „Žádnou alternativní výuku neděláme. Některé prvky zařazujeme, ale je to spíš o tom, že se opravdu snažíme napasovat výuku na danou třídu,“ vysvětluje.

A dětem se skutečně daří – v mezinárodním srovnání 15letých žáků PISA skončily Dobřany jako nejlepší v přírodovědné, matematické a čtenářské gramotnosti z 345 českých škol.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme