Do zdi svitavské nemocnice se vrátila historická schránka

Letos v lednu nalezli stavbaři při obnově objektu oddělení psychiatrie svitavské nemocnice tajnou schránku. V roce 1894 ji tam uložili naši předci, tehdy do stěny kláštera sv. Josefa, který sloužil řádu Redemptoristů. Teď se schránka vrátila na své místo nejen s původními dokumenty, ale i novými informacemi vypovídajícími o současné době.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Původní schránka byla do zdi dnešní svitavské psychiatrie uložena v roce 1894

Původní schránka byla do zdi dnešní svitavské psychiatrie uložena v roce 1894 | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

„Bylo to pro nás mimořádné překvapení. Nečekali jsme, že v rámci bouracích prací něco takového objevíme. Když jsme schránku objevili, okamžitě jsme kontaktovali památkový ústav a zdejší muzeum,“ vzpomíná na nález Jan Kdýr z firmy, která práce prováděla.

Po devíti měsících se schránka vrátila zpět na místo. „Vrátili jsme tam pastýřský list, reklamní noviny z konce 19. století a dva kameny. Přiložili jsme materiály týkající se současnosti,“ popisuje ředitelka svitavského muzea Blanka Čuhelová.

Přehrát

00:00 / 00:00

U vrácení historické schránky do zdi svitavské nemocnice byla i reportérka ČRo Věra Pavlasová

Jednu listinu ale zástupci muzea do schránky nevrátili. „Byla téměř před rozpadem, takže ji máme uloženou v muzeu. Počítáme s tím, že se domluvíme se školou Litomyšli, která je odborníkem na restaurování papíru,“ plánuje ředitelka.

Do schránky přibyly i propagační materiály o městě a několik pohlednic. „Chtěli bychom ukázat všechny věci, které ve Svitavách existují, především objekt fabriky i současnou podobu svitavského náměstí,“ říká starosta David Šimek za Sdružení pro město Svitavy.

Věra Pavlasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme