Dobranovský útulek je jeden z nejlevnějších. Lidé za umístění psa přesto nechtějí platit

V psím útulku v Dobranově u České Lípy se ročně vystřídá přes šest stovek psů. Končí tu nejen zatoulaní psi, ale i ti, kterých se chtějí majitelé zbavit. Za umístění psa ale odmítají platit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Vávra, správce dobranovského útulku | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

„Velmi častý případ je, když se dozvědí, že mají za pobyt pejska, kterého chtějí dát do útulku, něco uhradit. V nestřeženém okamžiku ho hodí přes plot nebo uvážou u brány a utečou,“ popisuje správce útulku Jan Vávra, jak se lidé v Dobranově zbavují svých psů.

Podle něj to není jediný způsob, jak se vyhnout placení, a přitom si takzvaně zachovat svědomí: „Čas od času to udělají tak, že přečmárají očkovací průkaz, aby nebylo vidět majitele, pouze jak se pes jmenuje, jak je starý. A to pak hodí do schránky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Dobranově natáčel redaktor Tomáš Mařas

Cena za den pobytu psa v dobranovském útulku přitom není vysoká. Útulek je jeden z nejlevnějších. Účtuje si jen 80 korun za psa denně. Zahrnuto je veterinární vyšetření.

„Záleží na tom, kolik toho pejsek sežere, v jakém je stavu a kolik je zrovna psů v útulku. Máme zaměstnance a energie, které musíme nějakým způsobem platit,“ doplňuje Vávra.

Ti, kteří si vezmou psa z útulku, musí zase počítat s tím, že podle občanského zákoníku bude jejich až po půl roce. Do té doby má nárok původní majitel - tedy právě za předpokladu, že uhradí veškeré náklady. Podle Jana Vávry to ale tak časté není:

„Stává se to málokdy. Pokud někdo toho pejska skutečně shání, tak si ho najde v útulku, ještě než se dá novému majiteli, protože pes musí projít karanténou – oočkovat se, odčervit a odblešit. Teprve potom ho dáváme dál.“

Do dobranovského útulku se dostanou i psi ze Šluknovského výběžku. Jezdí pro ně do Mikulášovic, naopak z Varnsdorfu, Jiřetína a Dolního Podluží je do útulku vozí.

Matěj Skalický, Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme