Dobrovolní hasiči ze Sezemic pojedou pomáhat do vyplavených oblastí na západě Čech

V zaplavených oblastech na západě Čech budou pomáhat i dobrovolní hasiči ze Sezemic u Pardubic. V neděli povezou humanitární pomoc do Velkých Žernosek na Litoměřicku. Malou obec vyplavilo rozvodněné Labe už v roce 2002. Letos tak Sezemičtí znovu pojedou čerpat vodu ze zatopených domů a sklepů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Nymbursku hasiči odčerpávají obrovské laguny | Foto: Michal Trnka

Velké Žernoseky spláchla povodeň už před 11 lety a tehdy tam sezemičtí poprvé pomáhali čerpat vodu ze zatopených sklepů. Přátelské vazby zůstaly, a tak bez čekání lidé v Sezemicích začali organizovat pomoc pro své kamarády na západě Čech.

V neděli tam také odvezou dezinfekční prostředky a nářadí, které dnes nakoupili. Zastupitelé už v týdnu vyčlenili na nákup peníze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sezemičtí dobrovolní hasiči pomohou čerpat vodu ze zatopených sklepů na západě Čech a přivezou tam i humanitární pomoc. Mluvila s nimi redaktorka Iveta Záleská

„Město vyčlenilo na nákup lopat, košťat, dezinfekce či věder 20 tisíc korun. Plus ještě budou nějaké soukromé peníze, za které starosta nechal koupi rukavice a podobné věci,“ říká Petr Řezníček z městského úřadu, který zařizuje humanitární pomoc pro obec na Litoměřicku.

Ladislav Mohaupt, velitel místních dobrovolných hasičů, připomíná, že v Žernosekách Labe kulminovalo ze středy na čtvrtek.

„Bylo tam nějakých 10 metrů a 72 centimetrů a dneska ráno kolem 10 metrů, takže o nějakých 70 centimetrů šla voda dolů,“ popisuje.

Dodává, že v nejnižším místě obce se hladina vody dostala v přízemí až po horní rám oken. V tom baráku to přízemí 10 let vysoušeli a loni v létě zprovoznili, tak letos ho mají zase pod vodou,“ konstatuje velitel dobrovolných hasičů.

Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme