Dobruška je nejlepším místem pro podnikání v kraji, ukázal srovnávací výzkum

Nejlepší podmínky pro podnikatele jsou v Dobrušce. Odborníci jí přisoudili první místo v letošním krajském kole srovnávacího výzkumu Město pro byznys, stejně jako loni. Druhým je Nové Město nad Metují a třetí příčku letos obsadila Nová Paka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí F. L. Věka v Dobrušce | Foto: Město Dobruška

Dobruška vynikla nejnižší dlouhodobou nezaměstnaností, finanční stabilitou, úředními hodinami i úředníky.

"Je to úžasné. Budu moct předstoupit před lidi, velice rád jim poděkuji a řeknu jim, že jsme dopadli, jak jsme dopadli,“ říká Petr Tojnar, občanskodemokratický starosta Dobrušky, která v letošním krajském kole výzkumu Město pro byznys zvítězila.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Dobrušce natáčel redaktor Bohuslav Štěpánek

Důvodem úspěchu si ale sám není jistý. „Jsme opravdu malé městečko, kde žije sedm tisíc obyvatel pod Orlickými horami. Dá se říct, že většina občanů se tam zná. Známe se my jako samospráva s podnikateli, neustále s nimi udržujeme styky. A možná proto, že se známe a dovedeme si všechno vyříkat, možná to je ono,“ vysvětluje Toman.

Odborníci podle Michala Kaderky z agentury, která výzkum zpracovala, hodnotí obce po celý rok podle 42 podrobných kritérií rozdělených do dvou velkých oblastí. „První oblastí je podnikatelské prostředí, kde například sledujeme podíl živnostníků, firem a lidí v odborném vzdělávání, ceny pozemků, ceny bytů,“ upřesňuje Kaderka.

Druhou velkou oblastí je přístup radnice. „Tam sledujeme například finanční stabilitu, úspěšnost získávání evropských dotací, úřední hodiny. A ptáme si i podnikatelů na spokojenost s jednáním úředníků,“ doplňuje Kaderka.

Druhé Nové Město nad Metují má nejlepší ceny bytů a stavebních pozemků a elektronickou komunikaci radnice. Třetí Nová Paka se může pochlubit finanční stabilitou a vstřícnými městskými úředníky.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme