Dobruška si připomíná tragický požár, který před 207 lety zničil téměř celé město

Město Dobruška si připomíná jednu smutnou událost z roku 1806. Na dnešní datum před 207 lety totiž připadá výročí nejničivějšího požáru v historii města. Shořelo téměř celé a podle kronik zemřelo při požáru 19 lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí F. L. Věka v Dobrušce

Náměstí F. L. Věka v Dobrušce | Foto: Město Dobruška

„Roku 1806, dne 9. máje v desáté hodině před polednem vyšel oheň za Solnickou bránou od Jana Brože. Škvařili máslo a ono vyletělo ven,“ čte historik a ředitel dobrušského muzea Jiří Mach z kroniky dobrušského souseda Václava Křečka.

Osudného jarního dne před 207 lety foukal silný vítr. „To byla podle mě jedna z hlavních příčin toho, že požár dosáhl tak obrovského rozsahu. Vítr vanul směrem od jihu a plameny zanášel na celé město,“ připomíná historik.

Přehrát

00:00 / 00:00

200 let staré události v Dobrušce připomněl redaktor Jiří Fremuth společně s historikem Jiřím Machem.

Hasiči před dvěma staletími neexistovali. Jiří Mach připomíná, že sbor místních hasičů vznikl ve městě až na konci 19. století. „Nicméně máme v muzeu některé artefakty, které ukazují, že již v té době se nějakým způsobem pokoušeli hasit. Jsou to třeba vysmolené koše na vodu. V tomto případě ale asi jediným důležitým bylo zachránit holý život,“ uvádí.

Všem se ale před ohněm utéct nepovedlo. Píše o tom kronika dobrušského děkanství: „Někteří z nich již na hřbitově, mnozí na blízku červené hospodě plameny a kouřem omráčeni a zasáhnuti byvše padli a ostatní co do kostela se vrativše po všech koutkách zalešče se ukrývali, byli jsou zadušeni a na škvarek jak říkáme spáleni.“

Historik Jiří Mach připomíná, že hořelo celý den a popelem lehla prakticky celá Dobruška. „Popelem lehlo 269 domů, mezi nimi kostel, děkanství, radnice i s vedle stojícím pivovarem, dvě školy, špitál, pět židovských domů a synagoga a 69 stodol. Obětí požáru se stalo 19 lidí,“ vypočítává.

O požáru Dobrušky v roce 1806 se zmiňuje i Alois Jirásek v románu F. L. Věk. „Protože sám Hek, jako historická předloha, byl tímto požárem postižen a to dokonce jako jeden z nejhůře postižených v celém městě. Špička radnice totiž proletěla celým jeho domem a zapálila ve sklepích zboží, které neměl ani zaplacené. Čili z prosperujícího obchodníka zbyl po požáru chudák,“ připomíná historik Jiří Mach.

Alois Beer: Požár Dobrušky 7. října 1866 | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Dobrušští vrátili městu postupně původní podobu. Zásadní zásah do podoby Dobrušky ale znamenal další požár na podzim 1866.

„Tehdy opět téměř celé město vyhořelo. Teprve po tomto požáru byla zastavěná celá podloubí, která do té doby obklopovala náměstí. Zmizel i pivovar vedle radnice a došlo k výrazným změnám v celé architektonické podobě města,“ dodává historik.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme