Dobšice na Znojemsku pořídily svým obyvatelům kompostéry

Zahrádkáře z Dobšic na Znojemsku už netrápí, kam se zahradním odpadem. Obec tento problém vyřešila a svým občanům jako jedna z mála v tomto regionu pořídila kompostéry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kompostér | Foto: Elena Horálková | Zdroj: Český rozhlas

Obecní úřad svým občanům loni nabídl, že si mohou vzít kompostér do užívání na pět let zdarma.

Poté přejde do jejich osobního vlastnictví. Mnoha zahrádkářům tak odpadla starost co s vyhrabanou a posekanou trávou.

Kompostér má na své zahradě už dvě stě padesát dobšických domácností. Podle starosty a Nestraníka Jaroslava Jenšovského vychází jeden kompostér asi na 8 obyvatel obce.

„Zájem od občanů o tyto kompostéry byl veliký, během krátké doby si je občané rozebrali a v tuto chvíli už občanům slouží na ukládání bioodpadů ze zahrad,“ pochvaluje si Jenšovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úspěchu kompostérů v Dobšicích natáčela redaktorka Alena Kusáková

Správné kompostování vyžaduje podle starosty určitou praxi. Obec proto vyhotovila pro zájemce manuál.

„To základní je prostě starat se o ten kompost, pečovat o něj,“ popisuje Jaroslav Jenšovský ze Sdružení Nestraníků.

„Prostě je tam pár pravidel. Jako při každé chemické reakci, tak i při tomto biologickém rozkladu bioodpadů na zužitkovatelný kompost, je potřeba vytvořit určité podmínky, aby to kompostování proběhlo správně,“ dodává dobšický starosta.

Jen za druhé pololetí loňského roku v Dobšicích vytřídili celkem 98 tun bioodpadů. O tento objem by se opbci měl snížit objem těch netříděných komunálních odpadů, které vozí na skládku.

Stejně jako v Dobšicích začnou možná už brzy kompostovat i v Hodonicích na Znojemsku. Podle starosty obce Petra Korgera ze strany Za Hodonice krásnější se v těchto dnech čeká už jen na výsledek žádosti o přidělení dotace.

Obci se díky využívání kompostérů občany sníží náklady za vývoz bioodpadu na skládku až o 30 procent, pro lidi pak kompostování znamená nejen získání vynikajícího zdroje živin a organických látek, ale i úsporu místa na zahradě.

Tomáš S. Šťástka, Alena Kusáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme