Dodavatel hroznů pro Templářské sklepy Čejkovice a Vinotop dostal podmínku

Krajský soud v Brně dnes už podruhé odsoudil Jana Bartoně za porušení pravidel při obchodování s hrozny vinné révy. Dostal ale nižší trest - místo dvouleté podmínky 21 měsíců. Případ vrátil do Brna odvolací vrchní soud. Bartoň před šesti lety dodal společnostem Templářské sklepy Čejkovice a Vinotop hrozny ze Slovenska a Maďarska. Firmy z nich pak ale vyrobily víno označené jako moravské. Verdikt je nepravomocný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vinné hrozny | Foto: ČRo Brno

Soud zohlednil fakt, na který upozorňovala i obhajoba, a to, že firmy zřejmě skutečný původ hroznů znaly a Bartoň se s nimi na záměně dohodl.

„Je zřejmé, že všichni jednali se společným cílem získat výhodnější peníze. Je také zdůrazněno, že konečným poškozeným by byl spotřebitel, který věří, že si koupí víno z moravské vinice a je mu předkládáno víno jiné,“ řekla soudkyně Dana Kancírová.

Podle ní se tím otevírá prostor pro stíhání firem nebo jednotlivých zaměstnanců, kteří byli za nákup hroznů odpovědní.

Obžalovaný Jan Bartoň se proti rozsudku ihned odvolal, případem se tak znovu bude zabývat Vrchní soud v Olomouci.

„Soud znovu zcela chybně posoudil otázku, zda obžalovaný toto zboží klamavě označil. Neoznačil,“ tvrdí Bartoňův advokát Jiří Machourek.

Státní zástupce i zmocněnec Templářských sklepů verdikt nechtěli komentovat.

Vlasta Gajdošíková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme