Dohašování lesního požáru na Hodonínsku potrvá ještě desítky hodin

Hasiči zřejmě definitivně dostali pod kontrolu rozsáhlý lesní požár u Bzence na Hodonínsku. Oheň, který vypukl včera odpoledne, je největší za posledních 15 let, hořelo na 200 hektarech porostu. Příčiny vzniku požáru jsou stále neznámé, podařilo se ale lokalizovat jeho ohnisko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči bojují s lesním požárem u Bzence na Hodonínsku | Zdroj: ČTK

Hasiči od včerejška už několikrát hlásili, že mají požár pod kontrolou. Vítr ale plameny vždy znovu rozfoukal.

"Momentálně máme oheň pod kontrolou. Nehoří nikde mimo ohraničené území a nikde ani nevidíme plamenné hoření. dohašujeme a prohrabáváme zbytky požáru, snažíme se vše prolít. Nyní jde o malá ložiska, která spíše kouří než hoří. I vítr je příznivější," popsal po osmnácté hodině aktuální situaci velitel zásahu Martin Červenka.

Hasiči doufají, že současný stav už vydrží, přesto drží stále v pohotovosti vysoký stav mužů. K okamžitému nasazení je k dispozici 35 jednotek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byl velitel hasičského zásahu Martin Červenka a botanik Petr Slavík z Agentury ochrany přírody a krajiny

Petr Stanislav ze strážnické jednotky ale připustil, že začínají být vyčerpaní. „Byli jsme tam 11 hodin. Špatný přístup, musely se tahat hadice na daleko, je to hodně náročné.“

Za posledních 24 hodin se při boji s ohněm vystřídalo už více než 100 hasičských jednotek. Na místě zasahujovaly tři vrtulníky s hasicími vaky, dva speciální letouny a přijel také záchranný útvar z Hlučína s požárním tankem. Kromě hašení vodou totiž hasiči zabránili šíření požáru tím, že vykáceli část lesa a na místo těžkou technikou nahrnou val z hlíny.

Unaveným hasičům pomáhali pracovníci Červeného kříže, pomoc s vodou a jídlem nabídli také starostové okolních obcí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O následcích požáru mluvil v Ozvěnách dne na Radiožurnálu dendrolog

Hasiči stráví na místě ještě minimálně další den či dva dohašováním a kontrolou všech míst. "Musí se udělat ta mravenčí práce, tahat hadice po lese, obejít každé jednotlivé ohniště, aby ho vítr zase nerozfoukal a nemuseli jsme se sem znovu," shrnul Martin Červenka.

Příčiny požáru jsou stále neznámé, zřejmě ale bude vyloučena jedna z variant, že oheň zažehla jiskra od projíždějícího vlaku. Ohnisko požáru, které se podařilo ĺokalizovat, je totiž od železniční trati poměrně vzdálené. Policie ani hasiči nechtějí zatím k průběhu vyšetřování nic sdělit.

Moravská Sahara je jedno z nejvyprahlejších míst České republiky. Rozkládá se na sto hektarech a tvoří ji duny navátých písků. Les, který zachvátily plameny, byl vysázený kvůli tomu, aby se písek dál nerozšiřoval.

Oblast je unikátní nejen charakterem, ale především rozlohou. Vyskytuje se v ní navíc specifická fauna a flora, která se adaptovala na suché a neúrodné prostředí, například tráva kavyl písečný, která v Česku roste právě jen na Hodonínsku.

Hasičům se stále nedaří uhasit obrovský lesní požár na Hodonínsku

Číst článek

Škody na přírodě ale podle Petra Slavíka z Agentury ochrany a přírody nebudou nijak velké. "Požár se šířil hlavně uprostřed lokality v borovém porostu, unikátní vegetace roste spíše na okrajích," vysvětlil Slavík. Negativní dopad může však oheň může mít na některé druhy ptáků. Celé území je ptačí oblastí soustavy Natura 2000.

Shořelý borovicový les byl starý asi 180 let. Vznikl, stejně jako další podobné lesy na jižní Moravě, především kvůli stabilizaci podkladu, jinak by oblast pohltily písečné duny."Celá oblast je nesmírně suchá, voda se v navátém písku neudrží. Borovice je jediný strom, který se tam uchytí," vysvětlil Přemysl Krejčiřík ze Zahradnické fakulty Medelovy univerzity.

Majitelem zničeného porostu jsou Lesy České republiky, které plánují začít s obnovou zničeného lesa ihned, jakmile to bude možné. Nový les však bude růst do srovnatelné podoby desítky let.


Zuzana Kopuletá, Vlasta Gajdošíková, Veronika Sedláčková, Jan Richter, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme