Dohoda s OKD, nebo stávka? Hornické odbory rozhodnou o dalším postupu

Kolektivní vyjednávání na dolech společnosti OKD vstupuje do další fáze. Dnes se rozhodne, jestli boj o platy zamíří k protestům a stávkám, anebo se přece jen rýsuje nějaká dohoda. Kvůli tomu, že se obě strany nedokázaly dohodnout na úsporných opatřeních, vložil se do hry zprostředkovatel. O jeho návrhu dnes budou horničtí odboráři diskutovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Paskov | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Odborový předák v OKD Jaromír Pytlík to už dlouho vidí jasně: „Samozřejmě, pokud se nedohodneme, je otevřený prostor pro to, abychom vyhlásili například stávkovou pohotovost, stávku a podobně.“

"Minus 20 procent na platech je nesmysl, zaměstnavatel musí hodně couvnout," doplňuje ho Rostislav Palička přímo z dolu Paskov, který chce vlastník zavřít do konce příštího roku. Žádná krize podle něj netrvá věčně:

Přehrát

00:00 / 00:00

Kolektivní vyjednávání v OKD sleduje reportér Martin Knitl

„Při slibnějších cenách uhlí by se důl Paskov mohl dostat do nuly, případně i do ziskovosti,“ tvrdí předák.

Návrh zprostředkovatele dnes odboráři důkladně pročtou a pak řeknou, co si o něm myslí. Čas je ale neúprosný a co havíř, to příběh jedné velké nejistoty. Kompromis a nová kolektivní smlouva se v každém případě nebudou rodit lehce. Nůžky mezi požadavky odborů a vedení OKD jsou příliš rozevřené.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme