Dokončení renovace Fantovy budovy se odkládá, přijde na půl miliardy

Náklady spojené s dokončením renovace historické Fantovy budovy pražského hlavního nádraží se budou pohybovat kolem půl miliardy korun. Předpokládá se, že stavební práce začnou až v roce 2018, nejprve se musí vypracovat studie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fantova kavárna, Hlavní nádraží | Foto: Filip Jandourek

Historická budova pražského hlavního nádraží se v brzké době potřebné rekonstrukce nedočká. Samotné stavební práce, které by se mohly pohybovat kolem 500 milionů korun, nezačnou dříve než v roce 2018.

Podle ministra dopravy Dana Ťoka si SŽDC letos nechá vypracovat studii a projektovou dokumentaci na dokončení rekonstrukce. „Náklady na dokončení rekonstrukce budou ve stovkách milionů,“ uvedl dnes po tiskové konferenci.

SŽDC vypověděla loni na podzim nájemní smlouvu firmě Grandi Stazioni, která nestihla komplex včas zrekonstruovat. SŽDC zaplatila firmě 565 milionů korun jako úhradu prokazatelných nákladů, které při rekonstrukci proinvestovala, a o dalších 200 milionů se správa železnic s italskou firmou soudí.

Grandi Stazioni měla nádraží v nájmu od roku 2003. Výměnou za to přislíbila rekonstrukci objektu. Pokud by renovační práce zvládla dokončit do loňského 16. října, získala by právo na pronájem nádražních prostor na dalších 30 let. Za 13 let od podpisu smluv opravila jen část budovy a odbavovací halu nádraží. Boční trakty a fasáda Fantovy budovy se rekonstrukce dosud nedočkaly.

SŽDC podle Ťoka letos investuje do oprav a rekonstrukcí desítek nádraží v ČR kolem 600 milionů korun. Nádraží loni podnik převzal od Českých drah.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme