Doksy na Českolipsku zvažují investice do diamantů, zlata a platiny

Doksy na Českolipsku uvažují o investici části úspor do drahých kovů a kamenů. Důvodem je, že loni se jim přebytečné peníze zhodnotit nepodařilo. Radnice tak letos kromě investic do městského majetku a cenných papírů hledá společnost, která využije část úspor i jinak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlato (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„Máme portfolio, které budeme diverzifikovat,“ vysvětluje vedoucí městského finančního odboru v Doksech Eliška Pavinská.

„Buď formou reinvestic do našeho majetku, máme tam zhodnocení v cenných papírech a potom bychom se na základě poptávky domluvili s určitou společností, že bychom investovali i do investičních diamantů, nebo do jiných komodit jako je zlato, platina.“

„Celkem máme v portfoliu třicet jeden milionu. Bylo by to procentně rozloženo, že bychom do třiceti procent investovali do těchto komodit," dodává Pavinská a současně upozorňuje:

„Muselo by to být formou zajištěných nástrojů, abychom neměli riziko vyšší jak deset procent."

Důvody proč město uvažuje o těchto investicích je jediný. „Protože finanční trh se obrátil. V roce 2015 nám současné portfolio nezhodnotilo ani korunu,“ připomíná Pavinská.

„Byli jsme v minusu - i když ne razantním. Když sledujete vývoj finančních trhů, tak vidíte, že úroky jsou na minimu. Některé banky nevyplácejí úroky vůbec a můžeme i platit debetní úroky bance za to, že tam vůbec peníze máme."

Experti jsou k investicím do komodit zdrženliví

Doksy jsou na Českolipsku výjimkou. O investicích části úspor do drahých kovů a kamenů neuvažují ani v Novém Boru, Mimoni nebo České Lípě, jak potvrzuje starostka města Romana Žatecká z ČSSD:

„Česká Lípa o tom neuvažuje, byť má také finanční rezervy. Chystáme tak rozsáhlé investiční projekty, že bychom rádi ty rezervy uplatnili spíše ve stavbách a investicích, které budou sloužit občanům města."

Podle finančního specialisty společnosti Partners Rostislava Hoffmana jsou investice do zlata, platiny nebo diamantů rizikové.

„Můj názor je, že veřejné peníze nepatří do komodit. Co se týká komodit, je to jedno z nejrizikovějších aktiv a nenese rovnou žádný výnos. Volatilita, což je kolísání ceny, je nad úrovní akcií, což znamená, že čtyřicet procent plus nebo mínus nehraje roli. Sám za sebe říkám, že ne."

Pokud ale někdo chce skutečně investovat do komodit, mělo by to být jen několik procent.

„Maximálně do pěti procent z objemu portfolia, a to z důvodu rizikovosti," zdůrazňuje Hoffman.

Město má do 20. května vyvěšenou poptávku po společnosti, která zhodnotí část úspor investicemi do drahých kamenů a kovů. Pokud se ozve, bude o těchto investicích rozhodovat zastupitelstvo.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme