Dolní Tošanovice v referendu hlasují, zda se chtějí sloučit s Horními

V Dolních Tošanovicích se dnes koná referendum. Lidé v něm budou odpovídat na dvě otázky: Jestli si přejí sloučení se sousední obcí Horní Tošanovice a jestli se má i nadále zachovat výuka v místní škole, přestože ji navštěvuje už jen devět žáků a obec na ni musí ročně doplácet statisíce korun ze svého rozpočtu. Referendum v obci rozvířilo velké emoce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Mezi Horními a Dolními Tošanovicemi je motorest. „Na referendum přijdu. Pro spojení obcí nejsem a školu zrušit,“ říká drobný muž, který si pochutnává na polévce s nudlemi. Právě osud školy rozvířil vody v malé obci na Frýdecko-Místecku. Podle nezávislého starosty Pavla Blably už je ale její provoz pro obec neúnosný.

„Jsou to částky, které při současném stavu žáků ve škole a při výhledu, jaký je do budoucna, nejsme schopni v obecním rozpočtu tuto částku najít. Takže řešíme, že bychom školu uzavřeli. Ale nelíbí se to zástupcům petičního výboru, kteří si obešli občany,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Horních i Dolních Tošanovicích natáčela reportérka Iva Havlíčková

Referendum se koná z iniciativy místního obyvatele Miloslava Dordy. Živí se jako programátor a v dolní části žije už skoro 60 let.

„V současné době tady pro 330 občanů Dolních Tošanovic a zhruba 550 Horních Tošanovic existuje devět zastupitelů v Dolních, devět zastupitelů v Horních, dva starostové, dva místostarostové, dvě referentky, dvě knihovnice…“ vypočítává.

Spojením by se podle něj ušetřily peníze, a ty by se mohly věnovat právě třeba na školu. Nejde přitom o první pokus sousední obce spojit. „Už se nad tím zamýšleli před zhruba 20 lety místní starostové. Ale tehdy ta doba ještě neuzrála, občané byli takoví patriotičtí. V současné době už se to spíš obrací,“ říká Dorda.

„Když máte spoustu malých obcí, tak to k ničemu nevede. Když je nějaká větší, tak se dá více dělat,“ myslí si prodavačka z obchodu v Horních Tošanovicích. Zastupitelé Horních Tošanovic ale spojení odmítli.

„My v danou chvíli nevidíme, že by to z ekonomického hlediska mohlo něco pozitivního pro občany Horních Tošanovic přinést. Obec má v současné době na svém kontě plus dva miliony korun, bez toho, že by měla nějaké závazky. Sousední obec zdaleka není v tak výhodné ekonomické situaci,“ vysvětluje nezávislý starosta Petr Martiňák.

I kdyby se tak lidé v Dolních Tošanovicích vyjádřili pro spojení s "horňáky", žádné spojení zatím nenastane. Bude to ale důležitý signál o tom, co si lidé do budoucna přejí.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme