Dolní Vilémovice chtějí opravit dům Jana Kubiše. Pomůže i pietní pochod

Pietní pochod za parašutistu Jana Kubiše dnes startuje v Dolních Vilémovicích. Celkem 40 kilometrů dlouhá trasa vede po místech připomínajících významné události II. světové války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výsadkář skupiny Anthropoid rtm. Jan Kubiš | Foto: z archívu Vojenského historického ústavu a Eduarda Stehlíka

Každý z více než pěti stovek účastníků přispěje na opravu rodného domu československého hrdiny.

„Startovné je 650 korun, ale je v tom i medaile, občerstvení a 100 korun půjde na opravu rodného domu Jana Kubiše. Ten, kdo přijede ráno jako civilista, který se třeba nehlásil, nemá zájem o pamětní medaili, nemusí platit nic. Stačí dobrovolné vstupné na rodný domek Jana Kubiše,“ říká starostka Dolních Vilémovic Jitka Boučková.

Jan Kubiš, Jozef Gabčík, Jaroslav Švarc, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý a Adolf Opálka, to jsou jména sedmi parašutistů, vysazených na naše území Brity v rámci operace Anthropoid.

Gabčík s Kubišem spáchali 27. května atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heidricha. Všech sedm parašutistů se pak skrývalo v kostele sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici. K jejich dopadení významně přispěl Karel Čurda z výsadku Out Distance. 18. června 1942 zde pak svedli svůj poslední boj s německými okupanty.

Trasa pietního pochodu krajem Jana Kubiše | Foto: Oficiálni web obce Dolní Vilémovice

Michal Malý, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme