Domašov na Šternbersku má málo vody, v obci kvůli tomu nechce nikdo stavět

Už více než čtyři roky bojují obyvatelé Domašova u Šternberka na Olomoucku s nedostatkem vody. Současné zdroje lidem nestačí. Potřebné miliony korun na vybudování nového napojení obec ale nemá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodovodní kohoutek

Vodovodní kohoutek | Foto: Hana Mikulincová | Zdroj: Český rozhlas

Atraktivní parcely na okraji vesnice tak zůstávají prázdné. A do Domašova se za poslední tři roky nepřistěhoval jediný člověk.

Z vodovodního kohoutku v domě Brigity Chovancové voda proudem netekla už dávno. Pere a sprchuje se proto maximálně jednou týdně a pro pitnou vodu musí jezdit šest kilometrů do lesa do studánky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémy s vodou v Domašově zjišťovala reportérka Lenka Kratochvílová

„Když jezdím pro vodu každý den, tak je to pro nás hodně obtížné a složité, protože kolikrát toho času moc není, ale musíme, protože v Domašově není žádná voda a tahat těžký barel není žádná sranda,“ říká Chovancová s tím, že naplnit ho jí trvá pět až deset minut.

Vodovod tu obec vybudovala před 30 lety. Dnes ale už kapacitně nestačí, tvrdí nezávislá starostka Domašova Michaela Pruknerová.

„Voda je strašně omezující prvek, dnes se bez vody nedá být nikde a začínají být i období sucha,“ upozorňuje starostka.

Bude se hledat nový zdroj vody

Bagry a dělníci v nové zástavbě právě dokončují příjezdovou cestu. Používat ji ale budou jen tři rodiny, které tady v posledních letech postavily své domky. Za desítky tisíc si nechaly vyvrtat své vlastní studny.

Je mezi nimi i rodina Elišky Žahourové. „Nemusíme se bát, že nám dojde voda, akorát jsme s tím nepočítali, museli jsme do toho investovat asi 80 tisíc,“ vysvětluje Žahourová.

Ostatní zájemci se ale raději rozhodli stavět jinde. Domašovští zastupitelé teď chtějí zaplatit hydrogeologům, aby tu provedli nové vrty a vodu pro obec našli.

„Pokud by se to nepodařilo, musíme uvažovat o nějaké ekonomicky náročnější variantě připojení, třeba do Šternberka, ale doufám, že k tomu nebude muset dojít,“ uzavírá starostka Michaela Pruknerová.

Lenka Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme