Domažlice mají odchytové klece na přemnožené holuby přímo v radniční věži

V Domažlicích zvolili netradiční způsob snižování počtu holubů. Na jejich odchyt nechalo město vyrobit zvláštní klece, které umístilo přímo na radnici. Přemnožení holubi trápí řadu měst. Poškozují památky, střechy a mohou šířit i nebezpečné choroby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domažlická radnice

Domažlická radnice | Foto: Monika Červená | Zdroj: Český rozhlas

Holubi obvykle hnízdí v těžko přístupných místech, třeba v podkrovních prostorách domů, které pak kontaminují trusem.

V Domažlicích jsou proto odchytové klece umístěny ve věži budovy, kde sídlí městský úřad. Stará se o ně Václav Vondrovic, který je domovníkem na domažlické radnici. Zařízení kontroluje pravidelně, každý den totiž musí natahovat věžní hodiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Monika Zettlová.

„Funguje to tak, že se to musí nakrmit před klecí i v kleci – většinou ptačí zob a nějaká slunečnicová semena. Ten holub musí naletět před klec, kde je pro něj připraveno krmení, a potom, až si zvykne, tak leze dál až do klece. Dovnitř může, ale nazpátek se to zaklopí, takže už ven z klece nemůže,“ popisuje Vondrovic princip pasti. Holubi se podle něj nechytají ve velkém, ale vždy tak po jednom, po dvou.

„Jestliže se nějaký holub chytne, tak ho vyndám, dám ho do té druhé klece, protože většinou, když už je holub v kleci, tak druhý už tam nejde,“ říká Vondrovic. Za tři roky tak prý odchytil asi 800 holubů.

„Potom je naložíme do přepravní klece a odvezeme je do firmy, která má na to certifikát a která je zlikviduje. Potom se to odváží do kafilérie, kde platíme za likvidaci,“ vysvětluje Vondrovic.

Jak říká vedoucí odboru správy majetku Michal Hájek, holubi ničili v historickém centru Domažlic fasády domů nebo například sochy.

„Poškozovali nám sochy v našich parcích, ať už v Hánově parku, v Příhodově parku nebo sochu Svobody před muzeem Jindřicha Jindřicha. Nejvíc trusem, který je poměrně agresivní a narušuje strukturu jednotlivých soch,“ říká Hájek.

Domažlice řešily problém vysokého počtu holubů už několik let.

Holub domácí ve městě | Foto: Khalil Baalbaki

„Někteří tady zkoušeli různé ostny proti sedání holubů, to nezabíralo, takže jsme se rozhodli k odchytu přes odbornou firmu, ale žádný velký úspěch to nebyl,“ podotýká starosta Miroslav Mach.

Ve spolupráci s domažlickým učilištěm nakonec nechalo město vyrobit odchytové klece.

„Máme další pracoviště na škole, kde máme také dvě klece. Tam takový úspěch není, evidentně tam není denní dohled toho školníka. Tady využíváme toho, že se každý den chodí natahovat hodiny na věž, takže tam opravdu dvakrát denně ten člověk přijde. Takže tady na tom náměstí se opravdu výrazně zredukoval počet holubů,“ říká starosta Miroslav Mach.

Podle něj však udržování počtu holubů v únosné míře není jen úkolem města, ale i ostatních majitelů domů.

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme