Domažlice žijí Chodskými slavnostmi, nejstarším folklorním festivalem v Česku

Desetitisíce lidí zamířily na Chodské slavnosti do Domažlic. Největší česká národopisná slavnost se koná už po dvaašedesáté a i letos nabízí vystoupení mnoha folklorních souborů i tradiční jarmark na náměstí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chodské slavnosti | Foto: Donald Judge

"Je to chodská hudba, lidový tanec, jsou to chodské koláče, jejich vůně, chodské kroje na ulicích," vyjmenovává ředitel kulturního střediska v Domažlicích Kamil Jindřich, proč mají slavnosti neopakovatelnou atmosféru.

Vedle lidové hudby a tance pak Jindřich vzpomíná ještě jeden tradiční vrchol slavností - Vavřineckou pouť. "Je tam třeba dva tisíce lidí v kroji," přibližuje poutní mši svatou na Vavřinečku, kterou v Domažlicích obnovili v 90. letech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se švadlenou Marií Langovou z Postřekova natáčela redaktorka Monika Zettlová

Hektické dny také prožívala Marie Langová z Postřekova, jedna ze zakladatelek tamního Muzea krojů. Vlastní chodské kroje nejen půjčuje, ale také je šije. A právě teď před víkendovými Chodskými slavnostmi, které patří k nejstarším a největším folklorním slavnostem v Česku, má hodně napilno.

Jan Markup Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme