Dominanta Pardubic, Zelená Brána, zahajuje po zimě prohlídkovou sezónu

Zelená Brána v Pardubicích nedávno vyvolala ve městě velké emoce. Město totiž připravuje její velkou rekonstrukci a někteří odborníci navrhli zděnou věž omítnout. To rozdělilo historiky i místní na dva nesmiřitelné tábory a radnice dokonce vyhlásila i anketu mezi občany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelená brána | Foto: Milan Kosina

Než padne definitivní rozhodnutí, můžete se sami na Zelenou bránu vypravit a udělat si svůj vlastní názor. Právě dnes tu totiž po zimní přestávce začíná prohlídková sezóna. Podmínkou je ovšem vyšlapat po svých 154 schodů.

„Dnes nás čeká krásný pohled ze Zelené Brány - z ptačí perspektivy,“ říká Michal Strašek, který organizuje první prohlídku po zimní pauze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pardubická Zelená brána po zimní pauze přivítá návštěvníky. Podrobnosti v reportáži Drahomíry Bačkorové pro Ranní Radiožurnál.

Z ochozů je celé město jako na dlani a při dobré viditelnosti jsou prý vidět i krkonošské vrchy. Historik František Šebek ale tvrdí, že tomu tak nebylo vždycky.

„Původní brána, ještě ta gotická byla nižší a teprve po požáru roku 1538 ji nechal Jan z Pernštejna přestavět do zhruba dnešní podoby,“ přibližuje.

Na návštěvníky podle Michala Straška letos čekají některé novinky: „Letos jsme návštěvníkům odhalili část dolního přízemí, které nebylo přístupné, oddělalo se dřevěné bednění, takže je možnost nakouknout více do zelené Brány.“

Katka Brezovská, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme