Domov důchodců v Horní Plané má za údajné pochybení zaplatit 35 milionů

O střechu nad hlavou by přišlo 110 seniorů a o práci celkem 65 zaměstnanců - takový dopad by mělo zrušení Domova důchodců v Horní Plané. Jeho existenci ohrozily výsledky posledního auditu, který zjistil dvě pochybení v tendru na rekonstrukci budovy. Domov za to dostal pokutu 35 milionů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům pro seniory (ilustrační foto)

Dům pro seniory (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Neměl bych kam jít,“ posteskl si jeden ze seniorů v Domově důchodců v Horní Plané. Podobný osud by čekal i další jeho obyvatele.

Pětatřicetimilionová pokuta za údajné pochybení týkající se dvou veřejných zakázek v rámci rekonstrukce budovy by byla pro toto zařízení likvidační.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Domově důchodců v Horní Plané natáčela Jitka Cibulová-Vokatá

Otázkou je, zda vůbec k nějakému pochybení došlo. „Byl nám vyměřen odvod za porušení rozpočtové kázně, který bychom měli eventuálně uhradit, přestože nedošlo k žádným finančním ztrátám. Nikdo nic neukradl, domov byl postaven, je vybaven, zařízen, důchodci v něm bydlí,“ říká ředitelka domova Renata Březinová.

Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad provedl v roce 2009 kontrolu celého projektu a neshledal žádné pochybení.

„Problém, který se týká veřejné zakázky, to znamená papír o bezdlužnosti, tehdy splňoval literu zákona. Dodatečně byl dodán i v té formě, v jaké ho požadovalo zadávací řízení. Kraj tehdy chtěl více, než ukládal zákon,“ potvrdila náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje Ivana Stráská.


Zvětšit mapu

Jitka Cibulová Vokatá, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme