Domov pro seniory v Předklášteří získal certifikát České alzheimerovské společnosti

Domov pro seniory v Předklášteří se může chlubit osvědčením Vážka. Tímto certifikátem Česká alzheimerovská společnost potvrzuje, že zařízení poskytuje péči na vysoké úrovni. Jak totiž odborníci zdůrazňují, o pacienty s demencí a Alzheimerovou chorobou nelze pečovat jako o ostatní seniory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domov pro seniory v Předklášteří | Foto: Zuzana Kopuletá | Zdroj: Český rozhlas

Personál musí postupovat podle nejnovějších poznatků lékařů a dalších specialistů. Pro zisk Vážky je ale kromě vyškolení zaměstnanců nutné také změnit organizaci práce. Odměnou za vynaloženou námahu jsou spokojení klienti, kteří nemají sklon k problémovému chování.

„Nedovedu si představit, a to ještě chodím, co bych dělala doma. Všichni jsou v práci, chalupa prázdná. Dědeček čekal na to, aby sem mohl jít taky. A tak byl sedm měsíců sám. Seděl na lavičce a vedle něho pes. Hrozně na to naříkal. Tak jsem moc ráda,“ popisuje svou zkušenost s pobytem v domově pro seniory Věra Kolíbalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Zuzana Kopuletá se byla podívat v domově pro seniory v Předklášteří

Za celou dobu, co v Předklášteří žije, se podle svých slov nesetkala s nevlídným přístupem nebo neochotou. Tyto pocity sdílí i její manžel. Oba jsou prý v domově šťastní.

„Už jsem s babičkou pomalu 63 roků a pro mě je to dobré. Až si někdy myslím, že si to člověk nezaslouží,“ dodává Karel Kolíbal.

Cesta k novému pojetí služeb pro seniory trpící demencí a Alzheimerovou chorobou byla ovšem dlouhá a ne vždy jednoduchá. Na udělení certifikátu Vážka se v Předklášteří připravovali dva roky. Změnit museli pracovní postupy, organizaci pohybu klientů po domově i styl komunikace.

„Do té doby jsme si mysleli, že tu práci děláme dobře, ale přesto ten pohled, který se nám naskytl díky České alzheimerovské společnosti, jejím lidem, kteří v tom byli zapojeni, nám zase otevřel úplně jiné obzory,“ potvrzuje ředitel Tomáš Franc.

„Museli jsme opravdu změnit svoje myšlení, myšlení personálu a dívat se na to opravdu očima člověka, který má tuto chorobu a má vlastně i specifické potřeby. A ty jsou trošku jiné, než má klasický senior, který netrpí třeba demencí,“ upozorňuje.

Domov pro seniory v Předklášteří | Foto: Zuzana Kopuletá

Sestry a ošetřovatelky tak například musely zpomalit tempo práce. Teď už jim nejde o to, aby se o všechno rychle postaraly, ale naopak pomalu vedou své klienty k tomu, aby se na jednotlivých úkonech co nejvíce podíleli.

Kvůli tomu byl přepracován harmonogram denních činností. Domovu v Předklášteří by také pomohl příchod nových posil, pro tento rok má proto přislíbené rozšíření o čtyři pracovní místa.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme