Domu Petra Bezruče v Kostelci na Hané hrozí demolice. Básník byl prý přeceňován

Ministerstvo kultury vyškrtlo ze seznamu kulturních památek červený domek Petra Bezruče v Kostelci na Hané. Památkáře o vyškrtnutí požádal vlastník budovy - Olomoucký kraj. Ten dům nechce opravit a stavbě tak dokonce hrozí demolice. Kraj v žádosti uvádí, že byl básník přeceňován.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domek Petra Bezruče v Kostelci na Hané

Domek Petra Bezruče v Kostelci na Hané | Foto: Ján Kadlec | Zdroj: Český rozhlas

„Petr Bezruč je s Kostelcem hodně spojovaný. Zvlášť starší generace si ho pamatuje,“ popisuje Jitka Skýbová z Kostelce na Hané.

Právě tady stojí takzvaný červený domek Petra Bezruče, ve kterém básník dlouhá léta žil. Dům teď patří Olomouckému kraji, ten ho ale nechce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Domu Petra Bezruče v Kostelci na Hané hrozí demolice. Natáčela o tom Barbora Taševská

„Od roku 1990 domek nenaplňuje potřeby, které se k němu vztahovaly za komunismu. Od té doby chátrá,“ uvádí hejtman kraje Jiří Rozbořil z ČSSD.

Kraj si nechal zpracovat studii, která měla nastínit osud červeného domku a sousedícího domku bílého. Výsledkem byly tři varianty, dvě počítaly s opravou, tou třetí je demolice.

Kraj se teď nechal slyšet, že peníze do domku investovat nebude. Navíc nechal dům vyškrtnout ze seznamu památek.

„Petr Bezruč byl jako básník značně přeceňován. V dnešní době není jeho význam tak společensko-historicky zásadní, jako v době minulé. Není nutné, aby domek, v němž pobýval, byl nadále kulturní památkou,“ cituje Rozbořil z návrhu kraje na vyškrtnutí památky.

Podle ministerstva kultury není Petr Bezruč s domkem historicky příliš spjatý a stavba sama o sobě není umělecky a architektonicky cenná.

Starosta Kostelce na Hané Ladislav Hynek z ČSSD se k případné demolici zatím vyjadřovat nechce. Místním lidem se ale rozhodnutí kraje nelíbí.

Město teď bude s Olomouckým krajem jednat o dalším postupu. Na rozhodnutí si podle hejtmana nechají rok.


Oprava: Původní verze článku uváděla, že ministerstvo kultury odůvodnilo vyřazení domu ze seznamu kulturních památek tím, že je Bezruč jako básník přeceňován. Odůvodnění však pochází ze žádosti Olomouckého kraje, nikoli ministerstva.

Barbora Taševská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme