Dopis s mrtvými rybami upozorňuje na ekologické hrozby v pardubické Synthesii

Pardubičtí pošťáci doručili v těchto dnech podivně zapáchající zásilky. Jejich adresáti - mezi nimi i pardubický hejtman a primátorka Pardubic - v nich našli mrtvé ryby a dopis. Neznámý odesílatel v něm nabádá adresáty, aby se zasadili o co nejrychlejší vyčištění areálu pardubické chemičky Synthesia a průmyslové zóny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prstenec dýmu byl vidět z velké dálky

Prstenec dýmu byl vidět z velké dálky | Foto: Ondřej Pavelka

„Máme reálnou obavu, že dříve, než k odstranění nebezpečných látek, dojde k ekologické katastrofě obřích rozměrů. A tomu nechceme přihlížet. Žijeme v Pardubicích, vychováváme tady své děti a takové riziko považujeme za absolutně nepřípustné,“ píše se v dopise.

Jak na Rádiu Česko upřesnil Miroslav Šuta, konzultant v oblasti ekologických rizik, látky o kterých se pisatel zmiňuje, pocházejí převážně ze druhé poloviny 20. století.

„Přesné složení neznáme nicméně víme, že je tam obrovské množství látek různé nebezpečnosti,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jaké nebezpečí představuje pro obyvatel Pardubic chemička Synthesia, jsme na Rádiu Česko hovořili s Miroslavem Šutou, konzultantem v oblasti ekologických rizik.

Organizace Greenpeace udělala před 8 lety průzkum a zjistila, že ze Synthesie unikají do Labe jedy. Například koncentrace toxických dichlorbenzenů prý významně překračovaly jak maximální přípustné koncentrace pro povrchové vody, tak limit pro sanaci zamoření.

„V současnosti se sledují tyto úniky. Česká inspekce životního prostředí v posledních letech udělila Synthesii v řádech stovek tisíců až milionu korun,“ uvedl Šuta.

Podle něj je ale těžké přesně říci, nakolik se na úniku nebezpečných látek do Labe podílí staré ekologické zátěže. „Zřejmě nějakou částí také, nicméně Synthesia pořád provozuje celou řadu nebezpečných výrob a dá se předpokládat, že aspoň část znečištění pochází ze stávající výroby,“ dodal.

Celková sanace straých ekologických zátěží je součástí takzvaného ekotendru, který ještě vláda neschválila. Sanace se tak zbrzdila. Podle Šuty je ale ekotendr ‘velké neštěstí, které padá na hlavu ministra Kalouska‘.

„Kdyby se ekotendr nevyhlašoval a řešily se jednotlivé ekologické zátěže odděleně, vyhlašovaly se na ně menší a transparentní soutěže, mohli jsme dneska být mnohem dál,“ uvedl.

Martina Mašková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme