Doplatili jsme na svou důvěřivost, myslí si zdravotníci z Pardubicka. Přidáno totiž nedostali

Zdravotníci v krajských nemocnicích nedostali přidáno a jejich platy zůstaly na úrovni loňského roku. Slíbené peníze neobdrželi lékaři ani v Pardubickém kraji. Teď říkají, že doplatili na svou důvěřivost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Na konci minulého roku sliboval ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 během návštěvy kraje, že nemocnice dostanou více peněz na provoz, tedy i na platy lékařů: „Zejména fakultní nemocnice, ty ministerské nemocnice, dostanou asi méně, tak okolo dvou procent, a naopak nemocnice v krajích by měly dostat možná i více než pět procent.“

Ministerstvo zdravotnictví pak záhy oznámilo, že místo deseti procent dostanou zdravotníci jen šest a čtvrt procenta. Lékaři v Pardubickém kraji chtěli po zřizovateli nemocnic, tedy krajském úřadu, garance pro růst platů a odmítli podepsat nové pracovní smlouvy. Jenže ředitelé zadlužených nemocnic nechtěli platy zvýšit, dokud peníze prokazatelně nepřijdou. Lékaři nakonec ustoupili a nové smlouvy podepsali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ivety Záleské o situaci zdravotníků v Pardubickém kraji

„Chceme dát prostor k dalšímu jednání a je to od nás myslím obrovský vstřícný krok a obrovský projev loajality k zaměstnavateli a očekáváme, že teď přijdou kroky z druhé strany,“ řekl tehdy odborář z chrudimské nemocnice Tomáš Tomek.

Jednání odborářů s ministerstvy a krajů s pojišťovnami ale zatím nikam nevedla. A nemocnice peníze nedostaly. „Provedli jsme hloubkovou analýzu i s externími poradci, aby to nebyl čistě jenom názor odboru zdravotnictví Pardubického kraje, ale i externích poradců. A jednoznačně potvrdili, že tyto prostředky nejsou v našich úhradách. Ostatně naše zařízení vidí zálohové platby od počátku roku, v jaké jsou výši, a rozhodně nezahrnují avizované navýšení platů o 6,25 procenta,“ tvrdí krajský radní Martin Netolický z ČSSD.

Lékařské odbory plánují razantní protesty, zapojí do nich kolegy ze zemí Visegrádu

Číst článek

Platy lékařů se proto nezvýšily. „Nepřidávalo se vůbec ani střednímu zdravotnickému personálu, ani lékařskému, ani sanitářům, prostě žádným zdravotníkům se nepřidalo,“ potvrzuje cévní chirurg pardubické krajské nemocnice Miloslav Pirkl. Podle něj už lékaře bojovná nálada opustila. „Ta bojovnost teď asi není až tak enormní a spíš je to taková unavenost z toho, jak si s námi politici utírají zadní část těla,“ dodává.

V pardubické nemocnici se tak zatím o velkých protestech nemluví. Nicméně během loňské akce podalo v celém kraji výpověď přes dvě stě lékařů a hrozilo, že nemocnice nebudou poskytovat ani tu nejnutnější akutní péči.

Kristina Winklerová, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme