Dopravních nehod v Praze mírně přibylo. Méně lidí ale zemřelo

Počet dopravních nehod v Praze byl loni třetí nejnižší za posledních 14 let. Na území metropole se jich loni stalo bezmála 17 800. Méně už jich bylo jen v roce 2011. Zmírnily se také následky nehod, a to na nejnižší hranici za posledních deset let. Klesl jak počet těžce zraněných, tak počet usmrcených. Dobré zprávy nemají policisté jen ohledně dopravních nehod s účastí dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dopravní nehoda v Praze 9, resp. srážka osobního auta s tramvají

dopravní nehoda v Praze 9, resp. srážka osobního auta s tramvají | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Na území hlavního města policisté loni šetřili celkem 17 795 nehod. Oproti předchozímu roku to znamená mírný nárůst, a to o zhruba 7,5 procenta. Podle policistů je to ale dobrý výsledek vzhledem k hustému provozu a zvyšujícímu se počtu registrovaných aut v hlavním městě.

Oproti roku 2011 se zmírnily následky nehod. Zatímco v roce 2011 na pražských silnicích zemřelo 39 osob, loni to bylo 26, tedy o 13 méně. Stejně tak ubylo těžce zraněných, kterých loni bylo 236, což je o 43 méně.

Policisté loni v průměru každých 30 minut šetřili nehodu, každých téměř 4,5 hodiny byl při nehodě lehce zraněn člověk a každých 37 hodin byl zraněn těžce. V průměru každých 14 dní došlo při nehodě k usmrcení člověka.

V 66 procentech případů je příčinou nehody nesprávný způsob jízdy. Dále pak nedání přednosti, nepřiměřená rychlost a nesprávné předjíždění.

Nejrizikovější místa v Praze přitom jsou rychlostní komunikace, hlavně Jižní spojka, kde došlo k více než 130 nehodám. Mezi křižovatkami pak vévodí Evropská - Drnovská s 51 nehodami nebo křížení Sokolské a I.P. Pavlova, kde došlo k více než 30 nehodám. K nejčastějším střetům s chodci pak docházelo na Žižkově v ulici Jana Želivského mezi Jeseniovou a Biskupcovou. Nehod s chodci bylo 630, usmrceno přitom bylo 12 osob, což znamená, že skoro při každé druhé nehodě chodec zemřel.

Pod vlivem alkoholu

Téměř samé dobré zprávy kazí jen statistika ohledně nehod, kde figurovaly děti. Bylo jich 86, což je o 11 více než v roce 2011. Nikdo při nich ale nepřišel o život.

Nehod s cyklisty bylo v roce 2012 179, tedy o čtyři nehody méně než v roce 2011 a žádná osoba usmrcena nebyla. 14 osob ale utrpělo těžká zranění.

Pod vlivem alkoholu bylo spácháno 480 nehod. Při těchto nehodách zemřel jeden člověk, což ve srovnání s rokem 2011 znamená o 24 nehod a čtyři usmrcené osoby méně. Při 21 nehodách policisté navíc zjistili, že je pachatel pod vlivem drog a v šesti případech pod vlivem alkoholu a drog současně.

Přestože v těchto dnech každou chvíli slyšíme o nějaké dopravní nehodě, podle policistů v Praze zatím evidují od začátku ledna zhruba o 150 nehod méně než v tomto období průměrně bývá.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme