Dovoz kalů z Ostravy na sever Čech je nezákonný, myslí si Greenpeace

Zastupitelé několika severočeských měst se už pár týdnů intenzivně zabývají otázkou, jak se jejich regionu dotkne plánovaná likvidace ekologicky škodlivého materiálu. Ropných kalů z ostravských lagun, které jsou odpadem tamější chemičky, jehož se za léta nashromáždily statisíce tun. V rámci likvidace jedné z největších ekologických zátěží, které musí stát sanovat, se kaly nyní převážejí na sever Čech. Postupně budou spáleny v místní cementárně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cementářská pec, ve které se spálí ostravské kaly

Cementářská pec, ve které se spálí ostravské kaly | Foto: Miroslav Zimmer

Pálení kalů odmítají okolní města a ekologičtí aktivisté. S likvidací se mělo začít už před několika dny, ale kvůli protestům z nejrůznějších míst nabírá ničení kalů zpoždění.

Záležitost podnítila taky spory v městských zastupitelstvech, včetně Litvínova. Na dnešek svolal tamní starosta, Milan Štovíček, schůzku zainteresovaných stran.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kaly na severu Čech.mp3

Na jednání se sešli zástupci vedení měst i krajů, České inspekce životního prostředí a ministerstva průmyslu i delegáti firem, které se na likvidaci kalů mají podílet.

„Do konce listopadu budou zveřejněny výsledky kontrol, které na skládce Celio provádí Česká inspekce životního prostředí. Do konce roku budou probíhat průběžné kontroly Krajského úřadu Ústeckého kraje na dodržováním integrovaného povolení,“ vyjmenoval pro Ozvěny dne Radiožurnálu část výsledků úterního jednání starosta Litvínova Milan Šťovíček.

Jednající strany se také domluvily na veřejné spalovací zkoušce v cementárne Lafarge a zveřejnění srovnání ukládání a spalování materiálu Global 4 s ostatními odpady i palivy, které jsou běžně spalovány.

Cílem úterního jednání bylo podle starosty Šťovíčka předejít pochybnostem o možném poškození zdraví občanů i životního prostředí.

Greenpeace: Dovoz kalů je protizákonný

Podle zástupce ekologická organizace Greenpeace Jana Freidingera je navážení kalů na sever Čech protizákonné.

„Ústecký kraj, který schválil změnu integrovaného povolení, která umožnila dovoz kalů na skládku, nedovolil připomínky veřejnosti,“ vysvětlil v Ozvěnách dne Radiožurnálu Freidinger.

Tento postup je podle zástupce Greenpeace nezákonný a organizace ve středu podá proti rozhodnutí odvolání.

Podle Freidingera navíc existuje při likvidaci riziko poškození zdraví občanů i životního prostředí.

laguny s toxickým odpadem na Ostravsku | Foto: ČTK

„Při spalování může vznikat celá řada nebezpečných látek. Od dioxinů, přes florany, polychromované bifenyly, prachové částice a podobně,“ myslí si Freidinger.

Jan Freidinger vidí pochybení především na straně Rady Ústeckého kraje, která schválila dovoz kalů a zároveň doufá, že starosta Litvínova podpoří odvolání, které se Greenpeace chystá podat.

Milan Šťovíček důvod k odvolání proti rozhodnutí nevidí.

„Zákonné důvody pro odvolání jsme nenašli,“ dodal starosta pro Ozvěny dne Radiožurnálu.


Zvětšit mapu

Pavel Cyprich, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme