Drahonická věznice se uzavře, starostové a odboráři se obávají nezaměstnanosti

Ministerstvo spravedlnosti 1. května uzavře věznici v Drahonicích na Lounsku. Nápravné zařízení pro víc než dvě stovky vězňů je podle resortu už zastaralé a nevyhovující. Starostové okolních obcí a odboráři se ale obávají dopadu konce věznice na stovku zaměstnanců. Navíc zmizí i levná pracovní síla, například na odklízení sněhu a nepořádku v obcích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice v Drahonicích

Věznice v Drahonicích | Zdroj: ČTK

„Pro nás to znamená hotovou tragédii. My jsme v tom smyslu psali na prezidentskou kancelář, protože to s těmi lidmi opravdu otřáslo,“ komentuje zrušení věznice její zaměstnankyně Dana, která tu pracuje 11 let a za tři roky by měla jít do důchodu.

V drahonické věznici pracuje zhruba 40 civilních zaměstnanců a 60 zaměstnanců vězeňské služby. Pro většinu z nich by se měla najít práce v okolních věznicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Beneše o uzavření věznice v Drahonicích na Lounsku

Nejblíže, zhruba 30 kilometrů, jsou Nové sedlo a Oráčov, další jsou pak vzdálené 70 až 100 kilometrů. Předseda odborů věznice Jiří Holubička ale říká, že ani tam volná pracovní místa nejsou.

„Mám zprávy od předsedů z okolních věznic, že tam ta volná místa nejsou. A nevěřím tomu, že ti lidé budou někam dojíždět. Například paní ze správního je sama, nemá auto a těžko bude někam dojíždět,“ soudí odborář Holubička.

Zaměstnanců, kteří ve věznici pracovali dvacet a více let a teď mají těsně před důchodem, je podle Jiřího Holubičky až jedna pětina. Že se o zániku věznice dozvěděli z novin a televize, si podle zaměstnankyně Dany nezasloužili.

„My jsme se to neoficiálně dozvěděli v pátek z médií, moc se nám to nelíbí. To máme za to všechno, za tu práci, co jsme tady odvedli,“ stěžuje si Dana.

První náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák (ODS) | Foto: ČTK

Ministerstvo spravedlnosti vyhodnotilo drahonickou věznici jako zbytečnou. Podle ministerského náměstka Daniela Voláka z ODS věznice nemá žádné speciální prvky proti útěkům vězňů.

„K Drahonicím není přiřazena žádná jednotka justiční stráže ani spádový soud. V systému eskort a umístění a přemísťování vězněných osob tato věznice nehraje žádnou roli a v současné době nemá odpovídající zdroj tepla,“ říká náměstek Volák.

Věznice má kapacitu zhruba 220 vězňů, trest si jich tu nyní odpykává zhruba 170. Ti poputují do jiných věznic. Kromě těch v Ústeckém kraji třeba i do pražských nebo moravských.

Rozsáhlý objekt nabídne ministerstvo nejprve obcím, které o něj ale zřejmě nebudou mít zájem. Na řadu pak přijde prodej věznice, čehož se obává starosta Lubence za nezávislé Bohumil Peterka.

Věznici v Drahonicích chce stát zrušit. Lidé se bojí nezaměstnanosti i růstu kriminality

Číst článek

„Co s tím areálem tady bude? Opustí se a znáte to, začne se rabovat. Je tady spousta železa a nevěřím tomu, že se na to někdo chytí, že by to tady obsadil,“ myslí si Peterka, kterému stejně jako ostatním starostům na Podbořansku uzavření věznice dělá i jiné starosti.

„Je to úbytek pracovních míst. Protože dozorci se někam přemístí, ale zůstanou nám tady kuchařky a pomocný personál, který dělal údržbu. Ti se těžko umísťují na trhu práce. Druhá věc je, že nám vězňové pomáhali při různých kalamitách,“ vypráví Peterka.

Uzavření malé věznice uprostřed polí mezi vesničkami na Podbořansku zřejmě ušetří peníze státu. Místní ale za jejím koncem vidí spíše starosti.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme