Dříve plný třaskavého plynu, nyní hostí sjezd ČSSD – to je ostravský Gong

Uprostřed průmyslového srdce Ostravy rozhodují sociální demokraté o své budoucnosti. Stovky straníků se sjely do vítkovického Gongu, tedy do průmyslové památky, která kdysi sloužila jako plynojem. A zatímco členové ČSSD volili své nové vedení, hned vedle nerušeně jely obráběcí stroje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd ČSSD se koná v ostravském Gongu | Zdroj: ČTK

Svět kravat a kostýmů od světa montérek dělí jen pár metrů a taky plot.

51leté Evě právě skončila směna. Když jde domů, směrem ke Gongu se podívá jen letmo. Sjezd jí nechává chladnou. Jen je jí líto, že se do vítkovických závodů nepřišel podívat prezident Miloš Zeman, který mezi sociální demokraty letmo zavítal.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sjezdu ČSSD v ostravském Gongu informovala Silvie Mikulcová

„Měl se přijít podívat, jak to u nás vypadá. Pak by ho člověk viděl, mohl by ho nějak poznat, posoudit, ale tady toto nápis ‚Pro lepší zítřky‘? Uvidíme, co tady vymyslí,“ říká Eva.

Žena, kterou zajímá hlavně to, aby si udržela práci, tak naráží na heslo sjezdu ČSSD „Nový začátek pro naši zemi". A prý je to symbolické. Gong byl před časem pro mnohé jen hromadou šrotu, dnes patří k unikátům Ostravy.

„Dlouhou dobu nebyl žádný adekvátní prostor pro takové množství delegátů a novinářů a všech, kteří se kolem sjezdu pohybují. A poté, co bylo jasné, že bude dostavěn v roce 2012 Gong, tak jsme s primátorem Kainarem přišli s tímhle nápadem,“ vysvětluje moravskoslezský hejtman Miroslav Novák, proč se sjezd koná právě zde.

Sociálním demokratům pokračuje sjezd, musí zvolit místopředsedkyni

Číst článek

Jeho kolegové si ale ostravské industriální poetiky moc neužívají. Na vyhlídku ze sousední vysoké pece prý nemají čas.

„Gong je tak obrovský, že když chce člověk s kýmkoli cokoli probrat, tak to místečko si najde,“ odpovídá hejtman Novák na otázku, jestli nevadí, že účastníci sjezdu jsou mezi továrními budovami tak trochu odříznutí od světa a nemohou případně zákulisně vyjednávat v blízkých restauracích.

Delegáti si údajně stěžují na nepohodlnost sedaček a nedostatek prostoru pro odložení věcí osobní potřeby. Podle hejtmana Nováka si však prý každý pochvaluje atmosféru sjezdu.

Dienstbier neobhájil post místopředsedy, delegáti mu Zemana nezapomněli

Číst článek

Silvie Mikulcová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme