Drogy často pronikají na dětská hřiště. Města je přitom budují v rámci protidrogové prevence

Vznik dětských hřišť a sportovišť radnice často financují v rámci protidrogové prevence. Průzkumy organizací, které se protidrogovou prevencí zabývají, ale přinášejí informace o tom, že sportoviště patří naopak mezi místa, kde se droga nejčastěji nabízí. Cestou, jak tomu zabránit, je hřiště hlídat, na to ale často radnice nemají peníze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Současné hřiště v Panské zahradě.

Současné hřiště v Panské zahradě. | Foto: Petr Kološ | Zdroj: Český rozhlas

Většina lidí oslovených Českým rozhlasem si myslí, že budování dětských hřišť a sportovišť pro mládež může být dobrou prevencí proti drogám.

„Myslím, že ano, že se ty děti zabaví jinak, než aby braly drogy. Mají nějaké vyžití, smysluplné; No, já si myslím, že ano, protože jinak ta mládež, když se soustřeďuje na jiných místech, odlehlých od města, tak tam prostě ty drogy fungují. A na těch dětských hřištích je to kontrolovatelnější."

Přehrát

00:00 / 00:00

Města budují hřiště a sportoviště v rámci protidrogové prevence. Přitom právě tam často drogy pronikají. Podrobnosti od redaktora Honzy Beneše.

Zdá se tedy, že budování hřišť a sportovišť je v rámci boje proti drogám jasně správnou volbou. Jenže zkušenosti organizací, které se dlouhodobě zabývají protidrogovou prevencí, jasně ukazují, že heslo "Kdo si hraje, nezlobí" nemusí být tak docela pravda.

„My jsme po dobu sledování a vývoje prevence drog v okrese Most zjistili, že stavby hřišť většinou slouží k tomu, aby byly dětmi kamuflovány k užívání drog. Oni řeknou ‘mami, tati já jdu na hřiště‘, a rodič má velmi dobrý pocit, že dítě jde sportovat, místo aby zlobilo. Ale právě na tom hřišti dochází k užívání drog,“ říká Luboš Šlapka, ředitel sdružení Most k naději, které poskytuje protidrogovou terénní prevenci například v Lounech, v Mostě anebo v Žatci.

Právě v Žatci město vybudovalo několik dětských hřišť a sportovišť. Že by se právě tady prodávaly drogy, ale radnice odmítá. Na každém hřišti je totiž správce anebo kamera městské policie.

„Většina se jich zavírá, ta hřiště mají svého správce, a většina se zavírá tím stylem, že je odemyká a zamyká městská policie ráno a večer. Snažíme se tu kontrolu mít, takže na u-rampu jsme měli namířenou kameru, je to jeden z kontrolních bodů městské policie,“ popisuje starostka Žatce za Volbu pro město Zdeňka Hamousová.

Podle Luboše Šlapky ze sdružení Most k naději ale měli problémy s hřišti například v Mostě. „Máme šest konkrétních příkladů z doby z Mostecka, kdy byla podporována stavba hřišť mezi paneláky. Rodiče se na nás obraceli s tím, že jejich dítě bere drogy a přiznalo, že právě na hřišti se prvně setkalo od kamarádů s drogami a prvně si i drogu na hřišti aplikovalo,“ popisuje.

Drogy (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

To, že policisté často vyjíždějí na sportoviště a dětská hřiště, přiznává i mostecký policejní ředitel Jiří Folprecht.

„Zkušenosti s těmito typy oznámení máme. S budováním prostor, kde se schází omladina, je vždycky určité riziko pro drogovou scénu. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby tato prostranství byla zajištěna nějakým správcem nebo kamerovým systémem,“ poznamenává.

Pro radnice je ale velmi drahé ke každému novému hřišti nebo sportovišti pořizovat zároveň kamerový systém anebo najímat a platit správce. Záleží tak hlavně na rodičích, aby na svém dítěti sami poznali, jestli si chodí na hřiště opravdu zasportovat, anebo užívat nebo nakupovat drogy.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme