Drogy nejsou problémem jen pro uživatele. Zhoršují totiž kriminalitu

V Ústeckém kraji by bylo méně vykradených aut, důchodců okradených o peněženky, ale i méně brutálních loupeží - kdyby právě v tomto kraji nežilo tolik lidí závislých na drogách. Shánějí tak totiž peníze na další fet. Policisté jsou o tom přesvědčeni, myslí si to ale i řada obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Injekční stříkačka (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„V Evropě v průměru 40 – 60 procent majetkové kriminality, třeba vloupání do vozidel, ale i násilné, souvisí s drogami,“ říká Jakub Frydrych z Národní protidrogové centrály.

„To má kořeny už v minulosti, po revoluci,“ vysvětluje Radka Kobližková, ředitelka ústeckého klubu Drug out , která pomáhá lidem závislým na drogách. „Přísun heroinu z Afghánistánu albánskou cestou, jsme u hranic, prostituce, nezaměstnanost, nízká vzdělanost,“ vypočítává hlavní příčiny tohoto stavu.

Průměrný věk klientů centra Drug out je zhruba třicet let. Není výjimkou, že sem dochází celé rodiny - od rodičů po jejich děti. A přibývá jich.

Přehrát

00:00 / 00:00

O drogové problematice mluvila na Radiožurnálu reportérka Dagmar Cestrová

„Neznamená to, že když někdo nepracuje a nemá peníze, že neužívá drogy. Právě naopak, ten problém je ještě větší,“ tvrdí Kobližková.

Ostatně za drogový ráj označovali někteří obchodníci s drogami Ústecký kraj hned od začátku 90. let. Prodej drog se tam rozjížděl ve velkém. Krajem totiž vede důležitá dopravní tepna, která spojuje jižní a severní část Evropy.

„Konkrétně třeba albánsky hovořící zločinecká uskupení jsou v tomto kraji značně koncentrována. Vydělávají si trestnou činností různého druhu – i drogami. Je tu i vysoká koncentrace obyvatel původně z Vietnamu. A 64 procent všech pěstin, které jsou v Česku odhaleny, jde právě za občany z Vietnamu,“ upozorňuje Jakub Frydrych.

Ústecký kraj je dnes také místem, odkud se nejvíce dováží do Německa původně česká droga pervitin. Pokoutně se tady začala z léků vařit, tedy vyrábět už za socialismu.

Je to jen několik dní, kdy se například celníkům podařilo dopadnout muže z Hannoveru, který si právě z Čech vezl vlakem pervitin. Na německém trhu s drogami by ho prodal za čtvrt milionu korun.

Dagmar Cestrová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme