Drop In hledá dočasné působiště, řešením by mohlo být terénní vozidlo

Až stovce klientů metadonového centra Drop In hrozí, že zůstanou bez pomoci. Centru totiž končí nájem blízko Václavského náměstí a připravované prostory ve Fakultní nemocnici Na Bulovce by měly být k dispozici až v prosinci. Praha 1 přitom nechce prodloužit nájemní smlouvu a průchozí nebude zřejmě ani sloučení stanic ve Španělské ulici ve druhé městské části.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

drogy, narkoman, jehla | Foto: Free Stock Photos

Starostka Prahy 2 Jana Černochová se totiž obává, že koncentrace drogově závislých v různých stádiích léčby nedaleko škol a školek je příliš riskantní. Vedoucí lékař centra Drop In Jiří Presl přesto zvažuje i tuto variantu. Jako jednu ze dvou možných.

„Naskytlo se teď jakési řešení mobilního vydávání, což by znamenalo pronajmout zdravotnický automobil, ať už mikrobus, autobus nebo skříňovou sanitu, který by mohl parkovat každý den v jiné městské části,“ představuje druhou variantu Presl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí lékař centra Drop In Jiří Presl a náměstek pražského primátora pro zdravotnictví Ivan Kabický v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu

Podle něj má tato možnost podporu také na magistrátu, který by prý byl ochoten takové terénní vozidlo zafinancovat. Na další tři měsíce by tak byl zajištěn alespoň nejzákladnější výdej.

„Výhoda by to byla v tom, že tyto mobilní výdejny jsou v západní Evropě mnoho let běžné. U nás zatím nic takového neznáme, takže my bychom mohli vlastně i ověřit možnosti tohohle programu, který by po přemístění do definitivních prostor mohl sloužit jako doplňkový program,“ říká Presl.

Úplně nejjednodušším a nejrychlejším řešením by podle Presla přitom bylo další prodloužení nájmu na Praze 1. K tomu ale podle něj nakonec nedojde. A za pravdu mu dává i náměstek pražského primátora pro zdravotnictví Ivan Kabický. Připomíná totiž, že nájem už Praha 1 Drop Inu prodloužila dvakrát.

„Jediné a rychlé řešení je terénní vozidlo, v tomto případě ho budeme nazývat sanitkou, která by poskytovala tu základní bazální péči,“ souhlasí s variantou mobilního vydávání metadonu Kabický.

Řešení to ale bude jen dočasné. Do konce příštího týdne má vedení Fakultní nemocnice Na Bulovce podle Kabického předložit návrh nájemného vztahu, který by problémy Drop Inu s budoucím stálým zázemím natrvalo vyřešil.

„Pevně věřím, že dohoda, která byla vytvořena, bude i podepsána,“ uzavírá Kabický.

Veronika Sedláčková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme