Duchcov čekají v sobotu policejní manévry, sjedou se tam pravicoví radikálové i romští aktivisté

Hned vedle sebe pořádají v sobotu své akce v Duchcově na Teplicku pravicoví radikálové a romští aktivisté. Dělnická strana sociální spravedlnosti chce pochodovat Jižním městem, reaguje tak na květnové napadení manželů skupinou Romů. Sdružení Konexe zase jako reakci na pochod organizuje pro tamní Romy kulturní program. V pohotovosti je také policie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na duchcovské náměstí přišlo asi tisíc lidí

Na duchcovské náměstí přišlo asi tisíc lidí | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Obě skupiny zabraly celou čtvrť, přilehlou část výpadovky na Bílinu a náměstí u radnice.

V jedné ulici budou pravicoví radikálové pochodovat, řečnit a skandovat, ve vedlejší se aktivisté a Romové chystají poslouchat hudbu, tancovat a sledovat divadlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Duchově natáčela před sobotními demonstracemi reportérka Gabriela Hauptvogelová

Budou tam také přinejmenším desítky policistů a těžkooděnců. Tak by měla vypadat sobota v Jižním městě. V mnohých tamních obyvatelích vzbuzuje obavy ze střetu, moc o nich ale nechtějí mluvit.

„Zůstanu tady, ale bojím se o holku, mám tu i vnoučata. Ani nedovolím, aby šla ven s dětmi ven. Oni můžou jít i na děti,“ říká starší žena. „Já venku budu, já se nebojím,“ tvrdí naopak další z oslovených obyvatel Duchcova.

Dům od domu chodila sociální pracovnice radnice Zlatuše Tomášová a nabádala lidi, aby radši odjeli z města.

„Pro děti to určitě není bezpečné, budou z toho vystresované. Malé děti absolutně nebudou chápat, o co jde, bude rachot, budou z toho špatné a budou to mít v paměti hodně dlouho,“ upozorňuje Zlatuše Tomášová.

V Jižním městě už několik let působí sdružení Květina, má tam i nízkoprahový klub. Jeho zástupkyně Barbora Bočková pochod radikálů odsuzuje, kulturní akce je jí bližší.

Postup přehradili demonstrantům v Duchcově policejní těžkooděnci | Foto: ČTK

„Nicméně si nemyslím, že je vhodné tuto akci organizovat ve stejný den, kdy je tady DSSS. Já se domnívám, že to může zvyšovat riziko zvýšeného násilí. Může to působit tak, že je to provokativního charakteru, i když samozřejmě rozumím tomu, že před projevy anticikánismu a rasismu není dobré strkat hlavu do písku,“ míní Barbora Bočková.

Méně rizikový by podle ní mohl být tichý protest, kdy lidé jen stojí na ulici a nenechají se radikály vyprovokovat. Souběh dvou akcí vedle sebe ve stejnou dobu nepovažuje za šťastný nezávislá starostka Jitka Bártová, která zůstane doma.

„Já si myslím, že jestli by se někdo měl obávat střetu, tak možná ti, kteří svolávají tyhle dva mítinky těsně vedle sebe. Jak se vyjádřila Konexe, že tím chce snížit trauma, které utrpí děti z této lokality, tak já osobně si myslím, že kdyby se vzaly děti na výlet, tak by jim to způsobilo mnohem menší trauma,“ podotýká starostka.

Demonstrovat se chystají i lidé odjinud, policie bude kontrolovat příjezdy

Situace v Duchcově připomíná dění ve Šluknovském výběžku. Z napadení manželů je obviněno pět Romů a policie případ stále vyšetřuje. Kvůli incidentu se už místní sešli koncem května na náměstí, následovala diskuze s vedením města.

Teď se do Duchcova chystají demonstrovat lidé odjinud. Kritizuje to Daniel Lepší, který v Jižním městě bydlí.
„Není rozhodně dobře, když se sem budou sjíždět lidi, kteří neznají naši domovskou scénu, kteří tady vlastně nežijí. Nelze brát všechny jedním metrem a dav, který neví, co se děje, může dospět k tomu, že všechny jedním potěhem začne brát,“ zdůrazňuje Daniel Lepší.

I proto budou policisté kontrolovat auta na příjezdech do města, jestli tam lidé nevezou nějaké zbraně nebo věci, které by se jako zbraně daly použít.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme