Důl Paskov opustí první horníci a další zaměstnanci. Je jich méně, než vedení očekávalo

První dobrovolníci z řad horníků opustí ve středu důl společnosti OKD Paskov. Jako odstupné dostanou čtyři měsíční platy. Ti, kteří na šachtě zůstanou, buď přejdou do karvinské části revíru, nebo na jaře dostanou výpověď a vyšší odstupné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Paskov | Foto: OKD, a. s.

Na konci listopadu opustí Důl Paskov 110 horníků a dalších zaměstnanců. Odchází nejčastěji ti lidé, kteří si už našli jinou práci. Jako odstupné dostanou čtyři měsíční platy.

Společnost ale počítala s větším odchodem horníků. „Společnost OKD očekávala účast dobrovolného odchodného do výše 150 lidí. Předpokládám, že se ještě zvýší,“ řekl ředitel OKD Antonín Klimša. Zaměstnanci mohou podepisovat odchod ještě během středy.

Havíři z Dolu Paskov mohou dostat až 80 000 korun. Musí ale přejít do jiného dolu OKD na Karvinsku

Číst článek

Nálada mezi horníky není dobrá. „Tak se mi zhnusila ta firma, že ať to radši zavřou. Počkám do března a půjdu. A do Karviné určitě ne,“ řekl jeden z horníků, který ale zůstane v dole až do konce března.

OKD plánuje další jednání s horníky

Horníci se mezi sebou dohodli, že se budou u soudu domáhat původně slíbeného odstupného ve výši dvanácti měsíčních platů. Vedení jim ale v tuto chvíli nabízí pouze sedm platů.

Odborový předák Jiří Zátopek rozhořčení svých kolegů chápe. „Do dnešního dne nám pořád s prominutím mazali med kolem huby s tím, že všechno bude OK, že ceny vyrostly nahoru. A teď už to zas není,“ zlobí se Zátopek.

Poté, co se vedení vypořádá s první vlnou odchodů, plánuje vedení OKD s horníky dále jednat o podmínkách odstupného.

Horníci v dole zůstanou do konce března 2017. Poté budou propuštěni nebo převedeni do jiných dolů OKD v Karvinském revíru. V Paskově zůstane jen 300 horníků, kteří se budou podílet na technické likvidaci dolu.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme