Dům na Václavském náměstí by měla nahradit vysoká stavba. Praha proto odmítá demolici

Historický dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze se hned tak bourat nebude. Jeho majitel sice požádal koncem srpna stavební úřad o povolení k demolici, ale radní hlavního města podali námitku. Nelíbí se jim, že nová budova, která ho má nahradit, bude příliš vysoká. O likvidaci domu se mluví řadu let a pro jeho zachování vzniklo několik petic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v centru Prahy má nahradit novostavba | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Nový, takzvaný květinový dům s prosklenou fasádou by měl být o čtyři metry vyšší, než povoluje územní plán hlavního města.

„Praha nabyla dojmu, že předložený projekt není v souladu s předloženým plánem, a tudíž se prostřednictvím své odborné organizace, Útvaru rozvoje města bude v té věci odvolávat,“ vysvětluje důvody odvolání náměstek primátora Václav Novotný z TOP 09.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vývoj kauzy demolice domu na Václavském náměstí sleduje Michaela Vetešková

Účastníci řízení se proti vydání stavebního povolení mohou odvolat do 26. září.

„Konkrétně jde o to, že proponovaný objekt je vyšší, než je daná výšková hladina, a že podle našeho soudu není realizovatelný,“ dodává Václav Novotný.

Majitel domu mohl o povolení k demolici požádat i kvůli postupu někdejší ministryně kultury Aleny Hanáková z Hnutí Starostové a nezávislí. V červenci dva týdny před svým odchodem zastavila přezkumné řízení, které mělo určit, jestli by se dům mohl stát kulturní památkou a nešel by zbourat.

Podle vedoucího odboru výstavby Městské části Prahy 1 Oldřicha Dajbycha jsou veškerá správní řízení ale u konce.

„Návrat účastníka k projektové dokumentaci, která byla v rámci několika let projednána, schválena, vysvětlena, opravena a znova projednána, je prakticky nemožný. Nevylučuji, že nějací právní experti se budou pokoušet vytvořit nástroj, kterým by vrátili do hry tuto možnost. Mně není známá,“ dodává Oldřich Dajbych.

Dům na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí (ilustrační foto) | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

O zachování domu usilovalo několik sdružení včetně Klubu za starou Prahu, odborníků z Ústavu dějin umění Akademie věd České republiky a k odpůrcům demolice patřil i zesnulý exprezident Václav Havel.

Odpůrcům demolice vadilo, že by přímo z centra památkové rezervace zmizel historický dům z přelomu 19. až 20. století architekta Bohumíra Kozáka, který svou současnou novoklasicistní podobu získal v roce 1922.

Podle investora splňuje plánovaná nová budova požadavky moderního života, je energeticky efektivní a se vznikem kancelářských prostor v ní přibudou i nová pracovní místa.

Michaela Vetešková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme