Dům na Václavském náměstí nemá být podle ministerské komise kulturní památkou

Z pražského Václavského náměstí může s velkou pravděpodobností zmizet další historický dům. Rozkladová komise ministerstva kultury objekt v památkové rezervaci odmítla prohlásit za kulturní památku. Hrozí tak, že ho jeho majitel zbourá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí čeká demolice | Zdroj: ČTK

Do celého případu se už před časem vložila ministryně kultury, protože se proti demolici postavila řada odborníků. Osud domu z 19. století je tak stále nejistý.

„Ministerstvo, respektive odborníci spjatí s ministerstvem, ten dům považují za hodnotný, ale ne natolik hodnotný, aby ho prohlásili za kulturní památku,“ říká ředitel památkového odboru pražského magistrátu Jiří Skalický a listuje zprávou rozkladové komise ministerstva kultury.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dům na Václavském náměstí nebude kulturní památkou, doporučila rozkladová komise ministerstva kultury

„V tuto chvíli má investor teoreticky volné ruce nakládat s nemovitostí v rámci jednotlivých zákonných skutečností,“ dodává Skalický.

Demolici domu může zastavit stavební úřad nebo rozhodnutí šéfky resortu kultury Aleny Hanákové, protože už loni v prosinci zahájila přezkumné řízení, které se zabývá celým případem.

Majitel domu chce místo budovy z 19. století navržené architektem Bohumírem Kozákem postavit prosklený objekt připomínající květinový dům z dílny architekta Jana Pokorného a uvádí, že nová budova zlepší budoucí oživení Václavského náměstí.

AKTUALIZACE 19. 3. 2013
Ředitel odboru památkové péče hlavního města Prahy Jiří Skalický se omluvil Českému rozhlasu za podání nepřesných informací o stavu řízení v rámci prohlášení domu na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí. Rozkladová komise ministerstva kultury sice doporučila neprohlásit dům za kulturní památku, jak cituje ředitel Skalický z nejnovější zprávy rozkladové komise, ale její rozhodnutí 8.3. 2013 ministryně zamítla a pokračuje v přezkumném řízení celého případu.
Ministryně kultury dne 8. 3. 2013 svým rozhodnutím zamítla rozklad a potvrdila usnesení, kterým bylo zahájeno přezkumné řízení ve věci rozhodnutí Ministerstva kultury, kterým nebyl za kulturní památku prohlášen dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze 1.

Michaela Vetešková, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme