Dušičky slaví v Praze každý podle svých tradic. Svíčkami, věnci nebo vodkou

O víkendu bude na pražských hřbitovech svítit hodně svíček. Tisíce lidí se totiž jako každý rok na Dušičky vydají ke hrobům svých blízkých, aby si připomněli jejich památku. A protože je Praha kosmopolitním městem, slavit a vzpomínat se bude podle mnoha světových tradic. Někteří už se pilně připravují, jiní se naopak tomuto zvyku spíše vyhnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památka zesnulých, dušičky (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

„Když jsem byl menší, chodili jsme s babičkou a s rodiči na hřbitov. Teď už mi to tolik nevychází,“ vzpomíná jeden z Pražanů.

V Praze se ale najdou i lidé, kteří tyto svátky nijak neprožívají.

„Slavit to asi nebudu. Shodou okolností 2. listopadu na Dušičky má můj děda narozeniny, takže budu slavit s ním,“ říká jeden z nich.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se ve světě slaví Dušičky, shrnula redaktorka Evelyna Kulíšková

„Já to neuctívám vůbec. Bydlím v Praze, ale pocházím z Moravy, takže abych jezdil na Moravu na hřbitov, tak to ne,“ přidává se další.

Vzdálenost, byť mnohokrát větší, od vzpomínky na blízké zemřelé rozhodně neodradí mladíka ze západoafrického Toga. Tam se připomínka Dušiček od té naší příliš neliší.

„Je to ceremoniál, kde celá rodina vzpomíná na zemřelého se svíčkami a kytkami. Vzpomíná, jaký ten člověk byl, jaký život žil a tak. Je to oslava života toho člověka,“ vysvětluje.

Podobná tradice je i v Japonsku, jen trochu posunutá. Dušičky tam slaví během Dne díkůvzdání a na Nový rok.

Někde se slaví alkoholem

Stylověji se zase k Dušičkám staví ve východní Evropě. „Pokud je zesnulý muž, tak se mu nalije do skleničky vodka. Pokud je to žena, většinou se kupují nějaké bonbony," popisuje tradici Irina z Běloruska.

V Mexiku přistupují k tomuto svátku odvážněji. Na ulicích se konají velké průvody, slaví se i na hřbitovech. Lidé tam přinášejí pokrmy, polévají hroby alkoholickými nápoji, aby si to mohli užít i zemřelí. Mexičané dokonce někdy tráví na hřbitovech i celou noc.

Pražská policie upozorňuje, že na hřbitovy o víkendu zamíří nejen tisícovky pozůstalých, ale také zloději a vandalové.

„Tímto bychom chtěli upozornit všechny návštěvníky hřbitovů, aby si dobře zabezpečili svá zavazadla a nenechávali na sedadlech ležet žádné věci," varovala před častými krádežemi z aut policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme