Dusivá deka smogu se z Česka stále nezvedá

Česko nadále trápí smog. Signál regulace, který velkým průmyslovým znečišťovatelům nařizuje omezit produkci, platí kromě Moravskoslezského a Ústeckého kraje už také ve Středních Čechách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v Mladé Boleslavi - pohled na rychlostní silnici R10

Smog v Mladé Boleslavi - pohled na rychlostní silnici R10 | Foto: Jana Huzilová

Nejhorší situace ve středních Čechách je v Kladně a Mladé Boleslavi. Koncentrace prachu a jiných pevných nečistot v ovzduší tu přesahují povolený limit zhruba trojnásobně.

Lidé by v těchto místech měli omezit i pohyb venku a větrání bytů. Ředitelé některých škol pak začínají uvažovat, že dnes zruší tělesnou výchovu. Zástupci tamních radnic žádají řidiče, aby nevyjížděli, pokud nemusejí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O smogové situaci informovali v Ranním Radiožurnálu Pavel Pavlas a Dagmar Cestrová

„Já teď stojím na výjezdu z Kladna na Prahu a vypadá to, že řidiči neposlechli. Aut tu jezdí zhruba stejný počet jako jindy,“ říká z terénu reportér Radiožurnálu Pavel Pavlas.

O situaci by měli dopoledne jednat i zástupci kraje. K opatřením a omezením provozu znečišťovatelů ve Středočeském kraji, která s sebou nese signál regulace, říká náměstek středočeského hejtmana Miloš Patera:

„Řídíme se regulačním plánem, který byl schválen ve Středočeském kraji. Tento regulační plán stanovuje podmínky, za kterých se musejí chovat vybrané zdroje znečištění. Týká se to čtyř subjektů – je to Spolana Neratovice, Vápenka Čertovy schody, výtopna Příbram a Synthos Kralupy.“

V Praze sice platí „jen" signál upozornění. I v metropoli ale míra škodlivin roste. To je případ Vršovic, Suchdola, Veleslavína nebo Smíchova. Pražskému ovzduší zřejmě neprospěje ani požár vysočanského skladu barev, který hasiči likvidují od časných ranních hodin.

Mlha znamená komplikace i pro pražské letiště.

Pražští obyvatelé se na to rozhodli reagovat "smogovým dýchánkem" na lávce nad Nuselským mostem.

V Ústí nad Labem se stejně jako v ostatních částech Ústeckého kraje dál drží inverzní mlha a jsou čtyři pod nulou.

Přes noc se kvalita ovzduší v některých místech přesto zlepšila jako například v Teplicích, Chomutově a Děčíně. Přispěl tomu hlavně fakt, že se přes noc omezila doprava, protože ta jednak víří prach a jednak je zdrojem oxidu dusičitého. Obě tyto nečistoty Ústecký kraj trápí už od neděle.

Ale ani toto mírné zlepšení nemění nic na tom, že na celém území kraje dál platí od včerejšího odpoledne signál regulace pro velké znečišťovatele. Tato regulace nebude zřejmě podle slov meteorologů v dohledné době odvolána. Předpokládá se, že situace se přes den spíše zhorší.

Situaci v Ústeckém kraji se podle vedoucího odboru životního prostředí Jana Zadražila snaží řešit zejména omezením průmyslové výroby. Z důvodu chybějících objízdných tras však není možné omezit dopravu v centru města.

Lidé v Ostravě se proboudili do šedivého a chladného rána zahaleného mlhou. Také dnes je ve vzduchu více prachu, než povoluje limit. Situace je špatná jak ve Věřňovicích na Karvinsku, tak ve Frydku Místku, ale třeba i v Opavě. Čtyřiadvacetihodinnové koncentrace vysoce překročily trojnásobek přípustných hodnot.

Signál regulace platí v Moravskoslezském kraji s krátkou víkendovou přestávkou již od 1. listopadu. Podniky omezují průmyslovou výrobu. Nejhorší situace byla včera podle měření v Bohumíně. Ačkoli přes den došlo k mírnému zlepšení, emise polétavého prachu přesahovaly přes den povolené limity na mnoha místech až pětkrát.

Dva týdny pod smogovým příkrovem jsou znát i čekárnách lékařů. Pediatři popisují typické příznaky: zarudlý krk, silný kašel, zvětšené uzliny. Hodně trpí alergici a léčba je delší než jindy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu vysvětluje, jaký je stav rozptylových podmínek na území Česka

Zhoršené rozptylové podmínky jsou ale i na dalších místech, jako je Brno, Liberec nebo Plzeň.

V Plzni se už druhý den objevilo po ránu tak zvané průmyslové sněžení, které souvisí se současným typem počasí. Nejhorší situace je na Koterovské třídě na Slovanech a v Doubravce, kde jsou dnes překročené hodinové koncentrace polétavého prachu na jeden metr krychlový.

Povolený čtyřiadvacetihodinový imisní limit pak překračují i další plzeňské lokality - Bory, Skvrňany, střed města, Doubravka a stanice Sofronka.

Zlepšení se v blízké době neočekává

O předpokládaných rozptylových podmínkách mluví Marie Odstrčilová z ČHMÚ: „Rozptylové podmínky budou dnes většinou nepříznivé. Zítra a v dalších dnech mírně nepříznivé nebo nepříznivé. Koncentrace škodlivin v ovzduší překračují u prachu imisní limity, a tak v Ústeckém, Moravskoslezském a Středočeském kraji byl vyhlášen signál regulace.“

„Zároveň se žádají řidiči automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích prachových částic a oxidu dusičitého,“ dodává Marie Odstrčilová.

Viktorie Hošková, Martin Knitl, Monika Červená, Nikola Bojčev, Pavel Pavlas, Dagmar Cestrová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme