Důvěra v městskou policii stoupá, tvrdí nový ředitel pražských strážníků

Pražské strážníky letos čekají velké změny. Společně s primátorem Bohuslavem Svobodou je naplánoval nový šéf městské policie Eduard Šuster. Prostoru pro zlepšení je podle něj dost, přesto ale mají strážníci na čem stavět. Potvrzují to prý i výsledky jejich práce za loňský rok.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská policie (ilustr. obr.)

Městská policie (ilustr. obr.) | Foto: Městská policie Bílina

„Takže zajímavé číslo z našeho pohledu je počet volajících občanů na linku 156. V roce 2012 tento počet volání byl 371 tisíc hovorů. Toto číslo představuje nárůst v porovnání s rokem 2011 o 35 procent. Naši operátoři přijmou denně více než tisíc hovorů,“ chválí úspěch pražské městské policie za loňský rok nový ředitel Eduard Šuster.

Linku 158 totiž podle něj zná každý. Číslo 156 ale už tolik frekventované není a třetinový nárůst volajících podle Šustera znamená i větší důvěru obyvatel. Městští strážníci totiž často končí tak trochu ve stínu „státních“ kolegů, a to i přesto, že v řadě případů to byl právě strážník, který na místě činu zasahoval první.

„Naši strážníci v roce 2012 odhalili 478 osob, které byly v celostátním pátrání a byly předány Policii České republiky. Rovněž na místě událostí omezili na osobní svobodě 668 osob důvodně podezřelých ze spáchání trestného činu. V rámci výjezdů na místo zajistili 529 míst, kde došlo ke spáchání trestného činu, právě do příjezdu policie tak, aby nedošlo k poškození stop,“ vypočítává z loňské statistiky Šuster.

Nový ředitel městské policie v Praze Eduard Šuster | Foto: Anna Königsmarková

Typická činnost strážníků ale spočívá hlavně v dozoru nad veřejným pořádkem. Zejména kontrolují dodržování čistoty včetně uklízení psích exkrementů, dodržování nočního klidu a nebo neoprávněné zabírání veřejných ploch. Podobných případů strážníci řešili za minulý rok přes 86 500. Trestu přitom neuniklo ani 45 sprejerů, které většinou nebývá lehké dopadnout.

V oblasti dopravy se strážníci v roce 2012 zaměřili na přestupky chodců a cyklistů. Nejen přecházení na červenou nebo jízdu bez přílby pokutovali ve více než 21 tisících případech.

„Za zmínku rovněž stojí, že náš speciální tým taxi, který u městské policie vznikl v roce 2007 a zaměřuje se na problematiku přestupků a správních deliktů spáchaných řidiči taxislužeb, v roce 2012 odhalil více než tři tisíce takovýchto přestupků a toto číslo představuje nárůst o více než 40 procent,“ dodává Šuster.

Poměrně vysoký nárůst nejen u kontrol taxi, ale i v dalších oblastech nový ředitel přisuzuje zejména větší aktivitě strážníků. Ještě efektnější by se pak podle něj měla městská policie stát po změnách, které ředitelství připravuje společně s magistrátem. První etapu reorganizace představí už příští týden.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme