Dvacáté výročí založení oslaví plzeňská diecéze s veřejností na náměstí Republiky

S důvěrou a nadějí. To je heslo oslav dvacátého výročí založení plzeňské diecéze, které katoličtí věřící oslavili už začátkem května poutí v klášteře v Kladrubech. Na dnešní den od 14 hodin připravila plzeňská diecéze oslavy pro širokou veřejnost na náměstí Republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plzeň - náměstí Republiky | Foto: Monika Červená

Krátce po pádu komunistického režimu odeslala Česká biskupská konference do Říma žádost o založení dvou nových biskupství. Tehdejší papež Jan Pavel II. v květnu 1993 žádosti vyhověl a založil diecézi plzeňskou a o tři roky později pak diecézi ostravsko-opavskou. Plzeňským biskupem se stal František Radkovský, který jím je dodnes.

„31. května 1993 přišel dekret na zřízení nové diecéze, bula. Je tam olověná pečeť, na jedné straně je reliéf, kde je Petr a Pavel, na druhé straně je jméno biskupa. Další bula přišla s mým jménem 10. července, kdy jsem diecézi převzal,“ vypráví biskup.

Plzeňská diecéze chce své výročí oslavit nejen mezi věřícími, ale také se širokou veřejností. Na dnešní den proto připravila bohatý program před katedrálou svatého Bartoloměje v Plzni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Moniky Zettlové o chystaných oslavách dvacátého výročí založení plzeňské diecéze

„Celodenní akce má dvě hlavní myšlenky. Jednak je to zábava, koncerty kapel, které mají něco společného s církví. Jsou to kapely Jordán, Zebedeus, Quo vadis, Touch of Gospel. Bude to gradovat slavnostním koncertem Hradišťanu s Jiřím Pavlicou,“ říká biskupský vikář pro pastoraci Krzysztof Dendek.

Kromě koncertů jsou podle Dendeka připraveny i různé prezentace: „Chceme prezentovat, čím žijeme a čím chceme přispět společnosti.“

„Budeme prezentovat charitu, církevní školy, Meditační zahradu, Muzeum církevního umění, Papežská misijní díla, dále se představí školka, centrum mládeže, rodinné centrum, Obláti z Plas a řada farností a sdružení, které u nás fungují a o kterých veřejnost tolik neví,“ vyjmenoval Dendek.

Oslav na náměstí se zúčastní kromě plzeňského biskupa Františka Radkovského a primátora Plzně Martina Baxy také pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka.

Kardinál Dominik Duka | Foto: Vojtěch Mátl

„Před koncertem Hradišťanu by měly být takzvané Pozdravy pro plzeňskou diecézi a jeden z těch, kteří by ji měli pozdravit, by měl být i kardinál Duka, který má k naší diecézi vztah, protože tady dříve působil,“ doplňuje Krzysztof Dendek.

Návštěvníci oslav budou mít příležitost také ochutnat požehnanou speciální várku plzeňského piva.

Monika Červená, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme