Dvacítka dlouhodobě nezaměstnaných z Krupky dostala na rok práci. A větší šance do budoucna

Šanci zhruba dvaceti dlouhodobě nezaměstnaným dává v Krupce na Teplicku projekt úřadu práce. Díky takzvanému „prostupnému zaměstnávání“ mají na rok místo v některé městské nebo neziskové organizaci. Úřad práce pak vyjednává s firmami, kde by tito lidé mohli pracovat dál.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Badi má v ZŠ Masarykova v Krupce roční smlouvu na údržbářské práce. Neví, co bude dál.

Karel Badi má v ZŠ Masarykova v Krupce roční smlouvu na údržbářské práce. Neví, co bude dál. | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

„V roce 2002 jsem dělal u technických služeb u města a od té doby vůbec nic. Když je člověk tak dlouho doma, tak už ho to ani nebaví. Protože jak se říká, bez práce nejsou koláče,“ říká Karel Badi, který všema deseti sáhl po šanci pracovat v Základní škole Masarykova.

„Jsem moc rád, že mám tu práci, protože tady není buzerace. To, co mi dají, udělám. Úklid venku, údržba, hlídám školu tady vzadu, všechno možné. Dneska uklízím venku listí,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu „prostupného zaměstnávání“ v Krupce na Teplicku natáčela Gabriela Hauptvogelová

Odpoledne Karel Badi hlídá na školním hřišti. Díky tomu podle ředitele školy Ctirada Vaníka ubylo nezvaných návštěv mladých vandalů.

„Ti půl hodiny využili hřiště, ale potom se především snažili dostat do prostor školy nebo to hřiště ničili. Tím, že pan Badi má ve své náplni práci i hlídání hřiště, tato činnost téměř ustala a hřiště je zabezpečeno,“ pochvaluje si ředitel.

Věra Podhorská před rodičovskou dovolenou uklízela, po ní byla skoro rok bez práce. Teď ve škole také uklízí, ale na starost má i jiné věci. „Dozor na chodbě u prvňáčků v dopoledním čase, od 11.40 mám dozor u hlavního vchodu, když děti odcházejí domů. Později, když jsou odpoledky, když děti jdou na oběd a mají to dál domů, tak je necelou hodinku hlídám ve třídě,“ popisuje.

V této práci by prý chtěla zůstat natrvalo. „Kdyby to šlo, tak určitě. Protože pak to bude těžký návrat na pracovní úřad a někde se chytnout. Když máte malé děti a máte po čtyřicítce, tak je to těžké,“ podotýká Věra Podhorská.

Roční praxe zvýší šance

Také paní Marta by chtěla mít stálou práci. Dělala vrátnou, pak byla osm let doma, zčásti i na rodičovské. Teď už půl roku pracuje v Mateřské škole Sluníčko.

„Hlavně je to pomocná síla v kuchyni, mandlování prádla, mám na starosti celou prádelnu, pak můžu jít zametat ven, co je zapotřebí,“ vysvětluje Marta. I kdyby projekt nepokračoval, věří, že díky roční praxi by už měla větší šance najít si práci jinde. „Určitě ano, nějaké zkušenosti mi to dalo,“ tvrdí.

Stejně jako ve škole by si rádi nechali čtyři pracovité ruce navíc, i ve školce by ředitelka Eva Kyjovská byla ráda, kdy paní Marta zůstala.

„Jsem ráda, že ji tady mám, protože je velmi pracovitá, svoje úkoly si plní skoro na sto procent a i v kolektivu je oblíbená. Pokud by to šlo a ten projekt by do budoucna pokračoval, tak bych byla ráda, aby tady zůstala, protože naše mzdové prostředky nám neumožňují zaměstnávat dalšího člověka,“ říká ředitelka školky.

Zhruba dvacítce dlouhodobě nezaměstnaných z Krupky úřad práce během dvou let zajistí práci ve třech firmách. Mají tak větší šanci na získání stálého zaměstnání nebo aspoň dobrých doporučení.

Gabriela Hauptvogelová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme