Dvě brněnské části hlasovaly o odtržení od města

Brnu hrozí, že se popvé ve své historii zmenší. Místní části Přízřenice a Dolní Heršpice dnes totiž hlasovaly o tom, zda zůstanou součástí města, nebo se osamostatní. Důvodem referenda je dlouhodobá nespokojenost obyvatel s přístupem města k jejich problémům a hlavně záměr rozsáhlé výstavby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občané Přízřenic a Dolních Heršpic hlasují o odtržení od Brna | Zdroj: ČTK

Referendum iniciovalo občanské sdružení Samostatný jih, které nesouhlasilo s tím, že by v sousedství rodinných domů měly vyrůst mnohapatrové bytové domy. Posléze se ale ukázalo, že důvodů k nespokojnosti mají místní víc. O závažnosti situace svědčí mimo jiné velký zájem o dnešní hlasování. Hlasovací místnosti se otevřely v devět hodin a od první minuty se tam lidé hrnuli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Referendum v Brně sleduje reportérka Zuzana Kopuletá

Jak Radiožurnálu řekl jeden z prvních občanů, kteří do volební místnosti přišli, lidé si uvědomují, že hlasují o své budoucnosti na mnoho let dopředu: „Každý hlasuje podle své úvahy. Samostatnost je dobrá, ale klade také nároky.“

Samostatná obec Dolní Heršpice - Přízřenice vznikne, pokud pro odtržení bude hlasovat nadpoloviční většina voličů zapsaných ve voličských seznamech. Jak referendum dopadne, nelze odhadnout.

Přínos ale podle Pavla Reicha ze sdružení Samostatný jih mít bude, ať bude výsledek jakýkoli. „Věřím, že se podaří Brno přimět ke splnění slibu, že se budou problémy včas, dřív než narostou do velkých rozměrů,“ řekl.

Podle starosty Brna jih Josefa Haluzy, pod kterou rebelující obce patří, je snaha odtrhnout se ukvapená. Nová obec by pak měla jen stěží na investice do dopravy nebo na opravu kanalizace.

Lidé mohli hlasovat do dnešních 20 hodin. Výsledek by měl být znám ještě před půlnocí. Obě části patří k Brnu od roku 1919. Kdyby se odtrhly, půjde o první zmenšení Brna v historii.

Zuzana Kopuletá, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme